Jakie są najpopularniejsze rodzaje blach nierdzewnych?

blacha

Na rynku materiałów stalowych znajdziemy wiele rodzajów blach wykonanych ze stali nierdzewnej. Warto przy tym zaznaczyć, że współczesne blachy nierdzewne to wszystkie rodzaje blach wykonanych ze stali charakteryzującej się podwyższoną odpornością na korozję, z domieszką chromu. Dawniej stal dzielono m.in. na nierdzewną, żaroodporną i kwasoodporną, ale dziś tego typu podział jest już nieaktualny. Biorąc pod uwagę proces produkcji, możemy wyróżnić kilka głównych typów blach stalowych.

Blachy walcowane na zimno i gorąco

Podstawowa kategoryzacja blach nierdzewnych bazuje na rozróżnieniu temperatury ich walcowania. W sprzedaży znajdziemy blachy gorącowalcowane i zimnowalcowane. Pierwsze z nich charakteryzują się większą ciągliwością i plastycznością, co jest pochodną większej ziarnistości stali. Dzięki temu blacha nierdzewna jest łatwiejsza w obróbce i zachowuje dużą wytrzymałość. Drugie z nich charakteryzują się poprawioną wytrzymałością przy zachowaniu dobrych właściwości plastycznych. Zimnowalcowane blachy nierdzewne mają gładszą powierzchnię, jednak są trudniejsze w obróbce.

Blachy ryflowane i perforowane

Innym rodzajem kategoryzacji blach nierdzewnych jest ich podział ze względu na sposób wykończenia. W ten sposób możemy wyróżnić ich dwa podstawowe rodzaje. Są to blachy ryflowane, inaczej nazywane łezkowymi oraz perforowane, z regularnymi otworami na całej swojej powierzchni. Blacha nierdzewna ryflowana pokryta jest drobnymi wypustkami o kształcie ziarenek zboża lub małych łez, które układają się na jej powierzchni naprzemiennie. Dzięki temu zyskuje nie tylko atrakcyjną estetykę, ale i antypoślizgowe właściwości. Takich blach używa się m.in. do produkcji podestów i podłóg technicznych. Blachy perforowane to po prostu blachy z wyciętymi otworami o różnorodnych kształtach. Najczęściej mają one charakter blach dekoracyjnych.

Blacha dekoracyjna

W sprzedaży znaleźć możemy również specjalny rodzaj blach produkowanych z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, dawnej kwasówki, dedykowanych produkcji elementów wykończeniowych wykorzystywanych w wielu nowoczesnych, surowych aranżacjach. Blacha nierdzewna dekoracyjna może przydać się do ozdobienia fragmentu fasady budynku, betonowych słupów konstrukcyjnych, ścian wewnętrznych, schodów i balustrad. Niekiedy używa się jej do wykończenia wnętrz sanitariatów, pomieszczeń recepcyjnych, a nawet gabinetów lekarskich. Spotykamy ją zwykle w dwóch wariantach. Po polerowaniu i satynowaniu. W pierwszym wariancie przybiera błyszczącą, lustrzaną formę. W drugim staje się matowa, w mniejszym stopniu podatna na zabrudzenie.