Podobnie jak spora część inwestorów planujących budowę domu, mamy dość ograniczone środki finansowe? Aby zrealizować przedsięwzięcie do końca, bez obaw o przedwczesne wyczerpanie dostępnych funduszy, powinniśmy wziąć pod uwagę projekty domów tanich w budowie. To specjalnie opracowane rozwiązania, które pozwalają maksymalnie ograniczyć niezbędne nakłady pieniężne oraz cieszyć się własnymi czterema kątami w przystępnej cenie. Po czym poznać domy tanie do wybudowania?
Kompaktowa i prosta bryła budynku
Chcąc ograniczyć wydatki na budowę domu, powinniśmy zdecydować się na projekt o prostej i kompaktowej bryle. Szukajmy budynków na planie kwadratu lub prostokąta, które są pozbawione wykuszy, lukarn czy zbędnych załamań muru. Brak uskoków i wielu balkonów sprawi, że taki obiekt będzie tani w budowie, a także ekonomiczny w późniejszym utrzymaniu. Przeglądając projekty domów gotowych MURATORA, zwróćmy szczególną uwagę na propozycje z nieskomplikowanym, dwuspadowym dachem. Takie pokrycie jest najtańsze w wykonaniu, ponieważ bazuje ono na prostej konstrukcji więźby. Do minimum ogranicza także ilość odpadów z dachówki czy blachy, jakie występują podczas realizacji wielospadowych dachów. Nie bez znaczenia będzie również fakt, że firmy dekarskie zajmujące się wykonywaniem dachów oferują tym przystępniejsze stawki, im prostsza i mniej czasochłonna jest budowa poszycia.
Brak podpiwniczenia oraz osobnego garażu
Choć piwnica i garaż to wyjątkowo funkcjonalne pomieszczenia, niestety znacząco podnoszą one koszt inwestycji, jaką jest budowa domu. Podziemna kondygnacja potrafi zwiększyć całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia nawet o 30 %. Może być ona warta zachodu raczej w przypadku, gdy nasza działka cechuje się znacznym nachyleniem. Lepiej z niej natomiast zrezygnować, gdy teren jest podmokły i konieczne byłoby wykonanie szczególnie starannej izolacji przeciwwilgociowej. Podobnie wygląda kwestia garażu przylegającego do budynku. Dostawiony do jednej ze ścian, może generować koszt na poziomie dodatkowych kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zamiast niego lepiej zdecydujmy się na tańsze rozwiązanie – drewnianą wiatę (wolnostojącą lub połączoną z domem) lub garaż wolnostojący, który można wybudować w późniejszym terminie, po zgromadzeniu niezbędnych środków finansowych .
Dom parterowy, z poddaszem użytkowym czy piętrowy?
Jaki dom będzie tani w budowie, ze względu na liczbę jego kondygnacji? Najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem jest budynek z poddaszem mieszkalnym. Zajmuje on mniej miejsca na działce, dzięki czemu może mieć ona mniejszą powierzchnię nie wymaga wykonania tak rozłożystego fundamentu, jak w przypadku obiektu parterowego. Jego niewysokie ścianki kolankowe są tańsze w budowie, aniżeli pełnowymiarowe przegrody zewnętrzne z oknami. Istotna pod kątem oszczędności jest również kwestia późniejszego ogrzewania takiego obiektu, które będzie tym tańsze, im mniejsza jest kubatura domu.
Po czym poznać projekty domów tanich w budowie? Przede wszystkim będą one cechować się prostą bryłą, nieskomplikowanym dwuspadowym dachem oraz brakiem piwnicy i garażu, a ich przestrzeń mieszkalna będzie obejmować parter i użytkowe poddasze. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy być pewni, że wybudowanie naszego wymarzonego domu nie nadwyręży zanadto budżetu przeznaczonego na ten cel, a jego późniejsze utrzymanie również będzie ekonomiczne.
Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów z kosztorysem MURATORA – https://projekty.muratordom.pl