Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny?

projekty domów

Budowa nowego domu to duże i skomplikowane przedsięwzięcia. Gdy już wybierzemy działkę na której powstanie nasz dom, kolejny krokiem jest zazwyczaj wybór projektu architektonicznego. W naszym artykule wyjaśniamy co otrzymamy i na co możemy liczyć kupując projekt gotowy. Podpowiadamy też co zawiera projekt indywidualny, a więc stworzony na nasze zamówienie. W końcu też dajemy garść wskazówek jak wybrać projekt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Co zawiera projekt gotowy

Kupując projekt gotowy decydujemy się na standardowe rozwiązanie obecne w katalogu danej pracowni architektonicznej lub serwisu sprzedającego projekty. I w projekcie gotowym i w projekcie indywidualnym dostajemy dokładnie identyczny zestaw rzutów, rysunków i kalkulacji. W tej materii nie różnię się one od siebie. Wybierając jednak projekt gotowy mamy ograniczone pole manewru. Musimy zdecydować się na zaprojektowany już wcześniej i stworzony projekt i włączony do sprzedaży. Dla większości inwestorów ze standardowymi potrzebami będzie to w zupełności wystarczające rozwiązanie. Warto też wiedzieć, iż projekt gotowy jest zazwyczaj kilkukrotnie tańszy niż projekt tworzony na zamówienie.

Co zawiera projekt indywidualny

Jeśli jednak nasze potrzeby funkcjonalne są niestandardowe lub szukamy wyjątkowego projektu wtedy warto sięgnąć po projekt tworzony na nasze indywidualne zamówienie. Przede wszystkim wspólnie z architektem będziemy mogli zaprojektować każdy element naszego domu: od bryły, po kształt elewacji czy układ funkcjonalny pomieszczeń. Dla tych którzy szukają czegoś w 100% dopasowanego do ich potrzeb i charakteru to idealne rozwiązanie. Należy jednak zastrzec, iż prace nad projektem indywidualnym zazwyczaj trwają kilka miesięcy. Jego cena jest też wysoka i wyrażona w kwocie za m2. W zależności od powierzchni domu, za projekt indywidualny zapłacimy od 10 000 do nawet 30 000 zł.

Jak wybrać projekt domu najlepszy dla nas

Szukając odpowiedzi na pytanie czy projekt gotowy czy projekt indywidualny musimy wziąć pod uwagę trzy zmienne: nasze potrzeby, oraz czas i budżet jakim dysponujemy. Jeśli szukamy standardowego domu w rozsądnych kosztach realizacji z pewnością projekt gotowy sprawdzi się w 100%. Decydując się natomiast na projekt indywidualny musimy mieć pewność, że mamy wystarczająco dużo czasu na pracę z architektem i jego projektowanie. W tym rozwiązaniu zarówno sam projekt jest dużo droższy jak i realizacja domu na jego podstawie może być droższa niż w standardowym projekcie.