Elewacja to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na oddziaływanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Niskie temperatury, opady oraz osadzające się toksyczne pyły, mogą spowodować uszkodzenie warstwy pokrywającej ściany domu od zewnątrz. Dlatego warto do wykonywania elewacji zastosować surowiec odporny na te wszystkie czynniki – kamień naturalny.
Czym charakteryzują się kamień elewacyjny?
Kamień naturalny jest bardzo trwałym materiałem budowlanym. Dawniej wykorzystywano go do wznoszenia budowli o charakterze obronnym, a także zamków i klasztorów. Obecnie powstały nowe technologie obróbki, co pozwoliło na zamianę dużych ciosanych brył na niewielkie łupki kamienne. Mogą być płaskie, o grubości około 3 cm, lub rzędowe o większej powierzchni i grubości nawet do 10 cm. Na wielopiętrowe obiekty zazwyczaj stosuje się płaskie panele o różnych formatach. W zależności od potrzeb lub inwencji projektanta, można nimi pokryć całą elewację albo tylko niektóre fragmenty ścian.
Rodzaje kamienia na elewacje
Różne typy kamienia granitowego mogą mieć odmienną kolorystykę i fakturę powierzchni – gładką lub matową. Kamienie wapienne bywają w odcieniach bieli, beżu lub szarości. Są łatwe w obróbce, podobnie jak kremowe lub żółte piaskowce. Stosowane są też dolomity o zwartej ziarnistej strukturze i lekko lśniące łupki w bogatej gamie kolorystycznej. Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami kamienia dotyczą twardości i podatności na szlifowanie lub polerowanie. Szeroka oferta paneli elewacyjnych dostępna pod linkiem https://kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny/kamien-elewacyjny
Walory użytkowe
Trwałość kamiennych elewacji oraz ich odporność na ekstremalne temperatury, uszkodzenia i zarysowania, świadczą o wysokich walorach użytkowych. Kamień jest mało nasiąkliwy, więc zabezpiecza ściany budynku przed wilgocią. Ma też właściwości izolacyjne, co chroni wnętrze budynku przed wpływem ekstremalnych temperatur. Płyty kamienne w znaczący sposób wzmacniają konstrukcję budynku. W związku z tym elewacja przetrwa długie lata, a jednocześnie ochroni obiekt przed koniecznością wykonywania przez ten okres różnych napraw i remontów.
Efekty wizualne
Kamienna wykładzina ma naturalny wygląd, co wpisuje się w nowoczesne trendy związane ze środowiskiem przyrodniczym. W zależności od barwy różnego rodzaju kamienia, można uzyskać ciekawe zestawienia kolorystyczne. Oryginalna faktura kamienia sprawia, że każdy z domów jednorodzinnych może mieć niepowtarzalny i unikatowy wygląd. Kamień dobrze się też komponuje z dużymi, przeszklonymi powierzchniami wieżowców lub wysokich biurowców. Efektowny wygląd siedziby firmy podnosi jej prestiż w oczach kontrahentów i klientów.
Rodzaje elewacji
W zależności od producenta, kamień elewacyjny sprzedawany jest w różnych postaciach. Mogą to być na przykład mniejsze elementy, które układa się na niezbyt wysokich budynkach. Dają one możliwość wypełnienia kamieniem powierzchni pomiędzy oknami, na narożnikach, albo na niektórych fragmentach fasady. Daje to architektom nieograniczone możliwości dostosowania projektów wykonywanych na zamówienie do preferencji, potrzeb i indywidualnych gustów przyszłych użytkowników. Duże płyty kamienne montowane są na obiektach wielkoformatowych. Takie elewacje można wykonywać z jednego rodzaju skały, lub łączyć jej różne gatunki. Jeśli poszukujecie Państwo produktów z kamienia naturalnego zaprawszamy do sklepu https://kamiennewnetrza.pl/
Montaż elewacji
Mniejsze elementy przytwierdza się za pomocą specjalnych klejów. Ich typ zależy od rodzaju płytek i podłoża. Powierzchnia ściany musi być uprzednio dokładnie oczyszczona, zagruntowana i wyrównana. Zwiększa to przyczepność i nie powoduje nadmiernego zużycia kleju. Płytki kamienne nakłada się od dołu, wyrównując do wcześniej umocowanej listwy. Przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić, czy wszystkie płytki są w należytym stanie; bez pęknięć lub uszczerbków. Poszczególne elementy można nakładać blisko siebie, albo rozdzielać je za pomocą fugi. Ułożoną w całości elewację trzeba zaimpregnować preparatem, który ożywi kolorystykę kamienia i będzie chronił powierzchnię przed zabrudzeniami, wilgocią i pleśnią. Elewację złożoną z płyt o większym ciężarze zamocowuje się na specjalnych szynach lub kotwach.
Ze względu na wysokie cechy jakościowe i efektowne wrażenia wizualne, kamienna elewacja najnowszej generacji jest doskonałą alternatywą dla innych rodzajów wykończenia zewnętrznej powierzchni budynku.