Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę przy jej podpisaniu?

umowa deweloperska

Zakup wymarzonego mieszkania bezpośrednio od dewelopera to spore emocje. Wkrótce będzie można wprowadzić się do nowego mieszkania i urządzić je według własnych potrzeb. Zanim jednak to nastąpi należy dokładnie przeanalizować podpisywaną umowę. Na jakie kwestie należy koniecznie zwrócić uwagę?

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska to specjalny typ umowy podpisywany między nabywcą nieruchomości i deweloperem. Warto wiedzieć, że ten typ umowy jest obowiązkowy według polskiego prawa i dokładne zapisy znajdują się w ustawie deweloperskiej. W umowie znajdują się obowiązki dewelopera, a także obowiązki nabywcy. Dlatego tak ważne jest to, aby znać wszystkie znajdujące się tam zapisy. W każdej umowie znajduje się istotna informacja dotycząca tego, że po zakończeniu budowy deweloper zobowiązuje się przenieść na nabywcę prawo własności.

Sprawdź ofertę nowych lokali użytkowych w Krakowie

Co znajduje się w umowie deweloperskiej?

W umowie deweloperskiej można znaleźć zapisy dotyczące tego między jakimi stronami podpisywana jest umowa, a więc szczegółowe dane dewelopera oraz nabywcy. Znajduje się także data oraz miejsce jej podpisania. Warto też zauważyć, że w umowie znajduje się cena wraz z wyszczególnieniem tego czego konkretnie dotyczy dana kwota, może to być więc na przykład oprócz właściwego lokalu także garaż, balkon, ogród czy komórka lokatorska. Warto więc już na tym etapie zwrócić na to szczególną uwagę. W przypadku kwoty znajdziemy także informacje o harmonogramie wpłat dla dewelopera. W umowie musi się znaleźć także powierzchnia działki oraz stan prawny danej nieruchomości. Nie może także zabraknąć informacji o ewentualnych obciążeniach, na przykład hipotecznych lub służebności. W osobnej sekcji umowy znajdziemy także informacje o zasadach odstąpienia od umowy i kwestie związane ze zwrotem wpłaconych środków.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Zgodnie z prawem w umowie musi znaleźć się zapis w którym jest informacja, że pieniądze należy wpłacać na specjalny rachunek powierniczy, który jest zabezpieczeniem zarówno dla nabywcy, jak i dla dewelopera. Koniecznie należy upewnić się, że sam nagłówek umowy sugeruje to, że jest to umowa deweloperska z samej nazwy. Nie może być więc to na przykład zlecenie wykonania robót budowlanych. Jeśli mamy wątpliwości co do poszczególnych zapisów w umowie to przed podpisaniem tego dokumentu warto skontaktować się z prawnikiem. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji w której w umowie deweloperskiej zostały umieszczone nie do końca jasne informacje, które mogą być niedozwolonymi zapisami.