4 powody dla których warto zainwestować w fotowoltaikę

fotowoltaika

Zastanawiasz się, co sprawia, że coraz częściej widzisz na dachach budynków panele fotowoltaiczne? Rzeczywiście ostatnie lata to okres bardzo intensywnego wzrostu tego sektora energetyki w Polsce. Wynika to z faktu, że fotowoltaika się opłaca, o czym co roku przekonują się tysiące Polaków. Tempo wzrostu mocy elektrowni słonecznych w naszym kraju jest na tyle wysokie, że w europejskich rankingach pod tym względem zajmujemy piąte miejsce. Co więcej, wiele wskazuje na to, że ten sposób pozyskiwania prądu będzie stawać się coraz bardziej popularny. Wśród odnawialnych źródeł energii (OZE) już teraz przoduje właśnie fotowoltaika. Czy warto inwestować w panele? Przekonaj się!

Opłacalność fotowoltaiki jest bardzo wysoka

To, co przekonało wielu Polaków do montażu własnej instalacji PV, to niższe rachunki za prąd. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej każdego dnia całkowicie za darmo.

Projektując instalację fotowoltaiczną bierze się pod uwagę szereg czynników, takich jak kąt nachylenia dachu, ale przede wszystkim roczne zużycie prądu. Systemy są skrojone na miarę i w pełni dostosowane do potrzeb użytkowników. To sprawia, że dzięki systemowi można pokryć nawet 100% zużycia energii. – Dzięki audytowi i precyzyjnemu projektowaniu możliwa jest redukcja rachunków za prąd do samych opłat stałych, czyli kilku złotych miesięcznie. To z kolei sprawia, że czas zwrotu inwestycji w przypadku domu jednorodzinnego wynosi najczęściej 5-7 lat. Jeśli koszt instalacji był wyższy ze względu na dostosowanie do potrzeb firmy lub gospodarstwa rolnego, zwrot następuje zwykle po 10 latach – mówi ekspert firmy Erato Energy.

Możliwość bycia prosumentem

Poza systemami off grid, które korzystają z akumulatorów, gospodarstwa domowe w większości przypadków w dalszym ciągu podłączone są do sieci energetycznej. Warto zaznaczyć, że dzięki korzystnemu ustawodawstwu jest to bardzo opłacalne. Wydajność paneli fotowoltaicznych wzrasta latem, przez co powstają nadwyżki prądu. Gospodarstwa domowe mogą je oddawać do sieci, by następnie jako prosumenci odebrać przez rok od zakończenia okresu rozliczeniowego 0,8 kWh za oddaną 1 kWh. To sprawia, że rachunki pozostają na zbliżonym poziomie przez cały rok.

Istotne jest także, że instalacja fotowoltaiczna to sposób na uniezależnienie od planowanych podwyżek cen energii. Co więcej, bardzo opłacalnym rozwiązaniem w przypadku fotowoltaiki są pompy ciepła, czyli nowatorskie systemy grzewcze, wykorzystujące temperaturę wody, powietrza lub gruntu. Panele fotowoltaiczne w takim budynku produkują energię elektryczną, która sprawia, że pompa ciepła pracuje całkowicie bezpłatnie.

Instalacja PV jest bezobsługowa

Do pracy paneli PV nie jest potrzebny opał – instalacje potrzebują jedynie promieniowania słonecznego. To w pełni zautomatyzowane przydomowe elektrownie słoneczne, które nie wymagają dodatkowego sterowania. Przełączenie między produkcją prądu a jego poborem z sieci następuje automatycznie. Nie są niezbędne regularne przeglądy. Warto pamiętać o myciu paneli fotowoltaicznych dwa razy do roku, jednak nie jest to konieczne. Choć system może wydawać się skomplikowany, jego stosowanie jest wyjątkowo proste. Od momentu pierwszego uruchomienia instalacji podczas jej montażu panele pracują przez wiele lat bezawaryjnie. Na uzyski z paneli, czyli ich wydajność, udziela się gwarancji najczęściej na 25 lat, a i po tym czasie systemy nadal są wysoce efektywne. To oznacza, że przez długi czas możesz cieszyć się całkowicie bezpłatnym prądem.

Na montaż instalacji fotowoltaicznej możesz otrzymać dofinansowanie

Instalacje fotowoltaiczne są szczególnie przyjazne dla środowiska. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery i nie wymagają pozyskiwania złóż, które wkrótce się wyczerpią. Z tego powodu objęte są korzystnymi programami wsparcia. Wiele z nich jest koordynowanych regionalnie przez WFOŚiGW, jednak prężnie działają także ogólnopolskie fundusze, pomagające pokryć koszt zakupu i montażu instalacji. W ramach programów Mój Prąd i Czyste Powietrze gospodarstwa domowe mogą uzyskać 5 tysięcy złotych dotacji (w przypadku programu Czyste Powietrze dotacje przysługują także na pompę ciepła). Program Agroenergia to dotacje do 800 tysięcy złotych dla rolników, a w ramach programu Energia Plus firmy mogą ubiegać się o nawet 3,9 miliona złotych lub 300 milionów złotych preferencyjnej pożyczki.

To tylko trzy z wielu zalet fotowoltaiki. Jest ich jednak znacznie więcej. Eksperci, którzy przygotowali raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2020” szacują, że już w 2025 roku moc systemów fotowoltaicznych w Polsce może sięgnąć 7,8 GW – co wynika w dużej mierze z rosnącej popularności przydomowych instalacji.