W utrzymaniu optymalnej temperatury w budynku znajdują zastosowanie gruntowe wymienniki ciepła. Urządzenia te latem schładzają powietrze trafiające do rekuperatora, natomiast zimą – wstępnie je ogrzewają. Ich montaż wymaga jednak odpowiednich warunków gruntowych. Jakie zalety ma korzystanie z takich systemów oraz na czym polega ich działanie? Na pytanie odpowiadają eksperci.
Zasada działania gruntowych wymienników ciepła
Chłodzenie i ogrzewanie budynków może odbywać się poprzez odzyskiwanie powietrza z gruntu. W tym celu wykorzystuje się coraz bardziej popularne technologie, którymi są gruntowe wymienniki ciepła. Dostarczanie ogrzanego powietrza lub chłodu do pomieszczenia odbywa się dzięki wydobyciu go z ziemi i doprowadzeniu do wymiennika. Urządzenia tego typu najlepiej pracują latem i zimą, kiedy różnice temperatur powietrza oraz gruntu są wysokie. Systemy te składają się między innymi z rur, których materiał ma ogromne znaczenie w wymianie ciepłoty. Najczęściej stosowane wymienniki to zatem:
- GWC rurowe,
- żwirowe,
- płytowe.
Gruntowe wymienniki ciepła rurowe zostały wyposażone w zabezpieczenia, dzięki którym pozyskane z ziemi powietrze ma wysoką jakość. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego i montuje na głębokości około 1,7 m. Wymienniki żwirowe zapobiegają rozwojowi grzybów. Systemy płytowe są montowane na niewielkiej głębokości, w miejscach występowania wysokich wód gruntowych, zaś glikolowe wymagają zastosowania pompki dla prawidłowej cyrkulacji powietrza.
Zalety gruntowych wymienników ciepła
GWC stosuje się wszędzie tam, gdzie budynki wymagają dodatkowego ogrzania lub schodzenia. Jest to obecnie niezbędne uzupełnienie wentylacji mechanicznej. Stosowanie takich systemów ma wiele zalet. Oprócz tego, że ich montaż jest działaniem wysoce proekologicznym, może wpływać również na oszczędność pieniędzy i energii. Koszty ogrzewania i wentylacji znacznie zmniejszają się nie tylko w przypadku używania wymienników w budynkach mieszkalnych, ale również w obiektach przemysłowych. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać łącząc GWC z pompą ciepła – doradzają eksperci z internetowego sklepu ECO Solutions.
Montaż gruntowych wymienników ciepła chroni także centralę wentylacyjną przed negatywnymi skutkami działania ujemnych temperatur. Nie ulegają one zmrożeniom i działają sprawniej. Poza chłodzeniem i ogrzewaniem powietrza GWC utrzymują także jego wilgotność na optymalnym poziomie. To ogromna zaleta systemów, ponieważ dzięki tej funkcji zapobiegają chorobom związanym z układem oddechowym.