Wilgoć w domu a ocieplenie. Ogranicz ryzyko alergii i zachorowań

wilgoć w domu

Jakość powietrza w mieszkaniu ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców. Oprócz temperatury i czystości otoczenia, czynnikiem, który silnie oddziałuje na organizm człowieka, jest także poziom wilgotności. Nie powinien być ani zbyt wysoki, ani za niski. Zastosowane w domu materiały wykończeniowe mogą pomóc utrzymać przyjazny mikroklimat we wnętrzu.

Podczas codziennych czynności, takich jak pranie, gotowanie, suszenie ubrań czy zmywanie naczyń, przeciętna rodzina składająca się z czterech osób wytwarza od 10 do 15 litrów pary wodnej. Na poziom wilgoci w domu oddziałują jednak jednocześnie wietrzenie, ogrzewanie lub korzystanie z urządzeń elektronicznych. Czy możliwe jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia bez używania dodatkowego sprzętu?

Wilgoć w domu. Prawidłowy poziom

Dla pomieszczeń zamkniętych przyjmuje się, że wilgotność powietrza powinna wynosić od 30 do 65 procent. Zakres ten jest węższy, jeśli chcemy żyć nie tylko bezpiecznie i zdrowo, lecz także komfortowo. Przyjemność z przebywania w pomieszczeniu człowiek odczuwa w przedziale od 40 do 60 procent wilgotności i temperaturze na poziomie od 20 do 22 stopni Celsjusza. Co więcej, są to również najlepsze warunki dla mebli, sprzętów, podłóg i innych elementów mieszkania.

Konsekwencje przekroczenia normy

Jak wpływa na człowieka za suche (<30% wilgotności) powietrze? Można spodziewać się następujących objawów:

  • Obniżone samopoczucie
  • Niższa wydolność organizmu
  • Uczucie suchości w nosie i oczach
  • Drapanie w gardle
  • Swędzenie skóry
  • Stany zapalne
  • Nasilenie się objawów alergii

Tymczasem nadmierna wilgoć w domu może skutkować takimi objawami, jak:

  • Uczucie ciągłego dyskomfortu
  • Uczucie zmęczenia
  • Wzmożona duszność w gorące dni
  • Wrażenie wszechobecnego chłodu zimą
  • Częste infekcje górnych dróg oddechowych
  • Zwiększenie ryzyka wystąpienia objawów astmy o 50% a alergii o 30% (w przypadku, gdy konsekwencją nieustającej wilgoci w domu jest rozwój pleśni i grzybów)

Skuteczna walka o zdrowe mieszkanie

Aby mieć pewność, że wybudowany dom będzie miał właściwy wpływ na regulację poziomu wilgoci, należy zadbać o dwa elementy: odpowiednie ocieplenie i wykończenie. Naukowcy z Baumit Viva Parku, największego europejskiego parku badawczego materiałów budowlanych potwierdzili, że ocieplone budynki (z klasycznych cegieł czy bloczków budowlanych) utrzymują wilgotność powietrza w domu na optymalnym poziomie tylko wtedy, gdy są prawidłowo zaizolowane.

Badania przeprowadzone w Baumit Viva Parku wskazały, które materiały wykończeniowe sprzyjają prawidłowemu nawilżeniu powietrza we wnętrzach. Należą do nich przede wszystkim tynki, których spoiwem jest wapno. Dzięki swojej porowatej powierzchni i wysokiemu odczynowi pH, potrafią akumulować wilgoć w domu, gdy jest jej w pomieszczeniu za dużo i oddawać ją, gdy poziom wilgotności w powietrzu spada. W połączeniu z prawidłowym ociepleniem budynku i sprawną wentylacją eliminują także ryzyko pojawiania się na ścianach grzybów lub pleśni, co jest kluczowe dla alergików.

Interesuje Cię zdrowe mieszkanie? Sięgnij po więcej porad

Jeśli więc zastanawiasz się, jak wykończyć budynek lub w jaki sposób przeprowadzić remont, by żyć zdrowo i bezpiecznie, pamiętaj o dwóch elementach: dobrej izolacji i wykorzystaniu tynków wapiennych. Jeśli szukasz odpowiednich produktów budowlanych, wejdź na stronę firmy Baumit, gdzie znajdziesz więcej porad i wskazówek dla stworzenia zdrowego mieszkania.