Własne mieszkanie czy wynajęte – na co się zdecydować?

mieszkanie

Polacy są silnie przywiązani do własności – wielu z nas woli zakupić mieszkanie niż je wynajmować. Nie oznacza to jednak, że wynajem jest opcją, którą należy od razu skreślić. W niektórych sytuacjach to wynajęcie nieruchomości jest bardziej rozsądnym rozwiązaniem. Sprawdź, co będzie dla Ciebie bardziej opłacalne – zakup mieszkania czy jego wynajem.

Kiedy zakup mieszkania może być dobrą decyzją?

Na zakup mieszkania z reguły decydują się osoby, które mają stabilną sytuację finansową – zarabiają wystarczająco dużo, aby kupić np. nowe mieszkania w Częstochowie, Radomiu, Gdyni czy Sosnowcu. Jednak nie tylko uzyskiwane zarobki mogą przemawiać za nabyciem nieruchomości – zakup mieszkania to dobre rozwiązanie, gdy:

  • Założyłeś rodzinę i chcesz zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa. Wówczas „własny kąt” jest bardzo pożądany – nie będziesz musiał obawiać się choćby wypowiedzenia umowy.
  • Chcesz powiększyć swój majątek. Mimo że kredyt wiąże się z kosztami, to jednak finalnie zyskujesz wartościowy składnik majątku w postaci nieruchomości.
  • Liczy się dla Ciebie komfort i niezależność. Mając własne mieszkanie, nie musisz każdej zmiany czy zakupu sprzętu konsultować z właścicielem.

Uznałeś, że inwestycja we własne mieszkanie jest dla Ciebie najlepszym wyjściem? Pamiętaj, że wartość nieruchomości zależy m.in. od jej lokalizacji. Przed zakupem sprawdź mieszkanie również od strony formalnej – zapoznanie się z treścią księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu to podstawa.

Kiedy zdecydować się na wynajem mieszkania?

Zakup mieszkania nie zawsze jest odpowiednim krokiem – czasem korzystniejsze okazuje się podpisanie umowy najmu. Kiedy powinieneś rozważyć wynajem lokalu? Przede wszystkim wówczas, gdy:

  • Masz w planach przeprowadzkę do innego miasta. Jeżeli w danym mieście przebywasz tylko tymczasowo, to zakup mieszkania nie ma uzasadnienia.
  • Przez najbliższe kilka lat chcesz podróżować. Wówczas utrzymanie własnego mieszkania, które będzie pozostawać puste, to dodatkowy i zbędny koszt.
  • Nie chcesz samodzielnie dbać o mieszkanie. Z reguły umowy wynajmu są tak skonstruowane, że remonty czy wymiany sprzętów leżą po stronie właściciela.

Jeżeli zamierzasz wynająć mieszkanie, pamiętaj o sprawdzeniu, czy umowę podpisujesz z rzeczywistym właścicielem. Zadbaj też o spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Dzięki niemu przy rozwiązaniu umowy będziesz mógł udowodnić, że nie uszkodziłeś np. podłogi czy mebli znajdujących się w mieszkaniu.

Kupno mieszkania czy wynajem – co powinieneś wybrać?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musisz samodzielnie przemyśleć wszystkie za i przeciw tych rozwiązań. Dopiero uwzględniając swoje potrzeby, podejmiesz optymalną dla siebie decyzję. Dokonując analizy, weź pod uwagę swoją aktualną sytuację finansową, zobowiązania i plany na najbliższe lata.

Masz zdolność kredytową i nie planujesz przeprowadzki do innego miasta? Zakup mieszkania może być najodpowiedniejszym krokiem. Jeżeli jednak w perspektywie masz dłuższy wyjazd za granicę czy zmianę miejsca pracy, to bardziej może Ci się opłacać znalezienie wygodnego lokalu do wynajęcia.