Własny dom to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie przestrzeń oraz spokój wynikający z mieszkania poza centrum. Obecność ogrodu, brak sąsiadów za ścianą oraz duża powierzchnia zapewniają codzienny komfort życia. Budowa domu wiąże się jednak z dużym nakładem pracy oraz organizacji. Alternatywą, która pozwala na szybką przeprowadzkę, jest zakup gotowego domu z rynku pierwotnego.
Budowa czy zakup gotowej nieruchomości? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób marzących o własnym domu. Budowa z pewnością zapewnia większą swobodę wyboru w zakresie lokalizacji oraz spersonalizowanego projektu. Wymaga jednak dużego nakładu pracy oraz organizacji. Zakup domu z rynku pierwotnego to dużo prostsze rozwiązanie, które na dodatek znacznie przyśpiesza moment przeprowadzki. Budowa domu czy zakup z rynku pierwotnego? Która opcja będzie lepsza?
Budowa domu
Budowa własnego domu to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się wraz z wyborem i zakupem działki, na której ma stanąć inwestycja. Warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzeni dla wybranej okolicy, aby zyskać pewność, że działka nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie strefy przemysłowej, a warunki zabudowy pozwalają na wybranie projektu zgodnego z oczekiwaniami. Kolejnym etapem jest przyłączenie do działki niezbędnych mediów, uzyskanie zgody na powstanie budynku, a następnie rozpoczęcie właściwej budowy.
Wśród licznych zalet budowy domu można wymienić szeroki wybór projektów architektonicznych, który umożliwia wybór domu idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Wybierając działkę mamy wpływ na jej lokalizację, wielkość ogrodu oraz odległość od innych sąsiadów. Cały proces inwestycji jest jednak bardzo czasochłonny i wymaga nakładów pracy i zaangażowania inwestora.
Zakup domu z rynku pierwotnego
Zakup domu z rynku pierwotnego pozwala zdecydowanie szybciej zamieszkać na wymarzonej posesji. Co więcej, wszelkie formalności związane z pozwoleniem na budowę oraz odbiorem inwestycji leżą po stronie dewelopera. Deweloper może liczyć również na preferencyjne ceny usług firm budowlanych, co korzystnie wpływa na końcową cenę nieruchomości.
Deweloperskie osiedla często posiadają również atrakcyjną i niedostępną dla zwykłych nabywców lokalizację, jak na przykład nowe domy w Warszawie, które pozwalają łączyć korzyści wynikające z mieszkania w domu z dobrym dojazdem do centrum miasta. Z drugiej strony taki zakup oznacza mieszkanie w domu wyglądającym tak samo, jak inne budynki na osiedlu. Ogródki są zwykle mniejsze oraz graniczą ze sobą ogrodzeniem, co może zmniejszać poczucie prywatności.
Budowa domu czy zakup z rynku pierwotnego?
Oba rozwiązania mają swoje duże plusy i minusy. Budowa domu zapewnia większą swobodę wyboru projektu oraz działki. Jest jednak długim i angażującym procesem. Zakup domu od dewelopera to dużo prostsze rozwiązanie. Minusem jest bliskość sąsiedztwa oraz mniejsza możliwość personalizacji. Podejmując decyzję o mieszkaniu w domu, warto więc rozważyć, które kwestie są dla nas najważniejsze, co z pewnością ułatwi wybór najkorzystniejszego rozwiązania.