Wady i zalety garaży blaszanych

garaż blaszany

Wiele osób decyduje się na zakup garażu z blachy. Rozwiązanie to ma bardzo dużo zalet, choć niestety nie jest też wolne od wad. Warto poznać obie strony medalu jeszcze zanim zdecydujesz się ostatecznie na zakup.

Mobilność i szybkość budowy

Garaże blaszane to niezwykłe konstrukcje. Stawia się je z gotowych elementów. Na miejsce budowy przyjeżdżają “puzzle”, które wystarczy tylko złożyć. Jeśli nie są wylewane fundamenty, to całość zajmuje tylko kilka godzin. Bez trudno można też garaż rozebrać i przestawić w inne miejsce lub przebudować. W tym zakresie panuje duża dowolność. W przeciwieństwie do budynków murowanych, decyzję o garażu z blachy można łatwo cofnąć.

Brak pozwoleń

Garaże z blachy o powierzchni mniejszej niż 25 metrów kwadratowych nie muszą mieć pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie. To dużo mniej dokumentacji do przygotowania i dużo mniej pieniędzy włożonych w przygotowanie do budowy.

Cena

Garaże z blachy są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Oczywiście są one związane z powierzchnią budynku oraz jego cechami takimi jak wykończenie, wielkość i ilość drzwi. Niemniej, kwota końcowa będzie najprawdopodobniej niższa niż w przypadku stawiania garażu murowanego. Trzeba też pamiętać, że szybka budowa to dodatkowa oszczędność i mniej kłopotów, które trudno przeliczyć na złotówki. Najmniejsze garaże z blachy można kupić już od 2000 złotych. Cena ta obejmuje też dowóz i montaż wiaty. Żadna inna opcja nie jest bardziej atrakcyjna.

Słabe zabezpieczenie przed włamywaczami

Niektórzy twierdzą, że garaże blaszane nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed złodziejami. By się przed nimi ustrzec wystarczy zainwestować w dobry zamek. Warto też zwrócić uwagę, że blacha, z której zbudowany jest garaż jest tak mocna i gruba, że jej przecięcie bez odpowiedniego sprzętu jest prawie niemożliwe. Wystarczy tylko zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o zamykaniu drzwi i bramy garażowej.

Co z wichurami?

Garaże blaszane mogą być zagrożeniem w czasie wichur. To zdanie nie jest niezaprzeczalna prawdą. Dotyczy ono tylko tych garaży, które nie zostały prawidłowo zakotwiczone w gruncie. Jeśli podłożem pod garaż jest porządnie wykonana wylewka lub stopy betonowe, a blachy wiaty są do niej poprawnie przykręcone, to nie należy obawiać się wiatrów. Jeśli chodzi o zakotwiczenie budynku to nie warto na tym oszczędzać. Im silniej wiata garażowa będzie związana z podłożem, tym lepiej. Jeśli budową garażu zajmują się fachowcy, którzy stawiają go zgodnie z projektem, to nie ma żadnych powodów do obaw.

Maritom