Terminem suchej zabudowy określa się nowoczesne, lekkie rozwiązania budowlane, które wykorzystywane są przede wszystkim do wykańczania różnego rodzaju wnętrz. Najczęściej stosowanymi materiałami do suchej zabudowy są płyty gipsowo-kartonowe. Są one łatwe w montażu oraz obróbce, co pozwala na znaczne przyspieszenie prac budowlanych. Jakie jest ich główne zastosowanie? Jaki rodzaj płyt gipsowo–kartonowych wybrać? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w tym krótkim artykule.
Płyty gipsowo–kartonowe do systemów suchej zabudowy
Płyty gipsowo-kartonowe znalazły zastosowanie praktycznie we wszystkich obiektach budowlanych. Wykorzystywane są one zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w obiektach biurowych, sportowych oraz centrach handlowych. Za ich pomocą wykonywane są między innymi ściany działowe, sufity podwieszane, zabudowy poddaszy oraz suche podłogi.
Ze względu na tak ogromną uniwersalność zastosowania są one bardzo często wykorzystywane w budownictwie. Płyty gipsowo-kartonowe składają się (tak, jak sugeruje ich nazwa) z gipsowego rdzenia oraz obustronnej okładziny z wielowarstwowego kartonu. Płyty te charakteryzują się różną grubością oraz rodzajem, który wynika głównie z możliwości ich zastosowania. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.
Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych
Na rynku dostępny jest szeroki wybór płyt gipsowo-kartonowych. Umożliwia to odpowiednie dobranie produktu w pełni odpowiadającego wymaganiom projektowym. Wyróżnia się cztery główne rodzaje tego typu płyt:
- standardowe – rekomendowane do pomieszczeń, w których wilgotność nie przekracza 70%.
- wodoodporne – idealnie nadają się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność (np. łazienka).
- ognioodporne – stosowane w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach ochrony przeciwpożarowej.
- wodoodporne o właściwościach ognioodpornych – zapewniające połączenie znacznej odporności na ogień oraz wilgoć.
Wybór płyt gipsowo-kartonowych zależy więc w dużej mierze od rodzaju pomieszczenia, w którym planujemy ich użyć.