Jaką bramę garażową wybrać, by spełniała oczekiwania?

Brama garażowa

„Jaką bramę garażową wybrać?” – na tak postawione pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań, a także od warunków technicznych, które stawia sam garaż. Sprawdź więc, jakie aspekty wziąć pod uwagę, aby podjąć słuszną decyzję.

Jakie role pełni brama garażowa?

Podstawową funkcją, jaką spełnia brama garażowa, jest zabezpieczenie samochodu – nie tylko przed kradzieżą, ale także przed szkodliwymi warunkami pogodowymi, np. mrozem czy nadmiernymi upałami. Warto jednak pamiętać, że ponadto pełni rolę estetyczną – musi się więc zgrywać wizualnie np. z elewacją budynku, a poza tym musi być wygodna w użyciu. Dlatego podjęcie szybkiej decyzji co do zakupu tego elementu nie jest dobrym pomysłem – zwłaszcza że to inwestycja na długie lata.

Jaka brama garażowa? Najważniejsze kryteria

Na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć, dobierając bramę garażową? Oto te najważniejsze.

Jaka brama garażowa najlepsza: uchylna, rozwierna czy segmentowa?

Typ bramy garażowej to podstawowy parametr, który trzeba określić podczas jej wybierania. Najczęściej rozważane opcje to:

  • brama garażowa rozwierna, czyli skrzydłowa – to najtańsze i najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Taka brama po prostu ma dwa skrzydła drzwi, które otwierają się na boki. Jest dostępna wyłącznie w wersji „ręcznej”, nie ma możliwości zastosowania automatyki. Jej zastosowanie wymaga dużej ilości miejsca na podjeździe. Najczęściej nie będzie ocieplana, co może się okazać problemem przy dużym mrozie;
  • brama garażowa uchylna – bardziej nowoczesne rozwiązanie. W tym przypadku skrzydło bramy jest uchylane do góry. Unosi się na specjalnym podnośniku: manualnie lub z wykorzystaniem automatyki. Także wymaga sporo miejsca przed bramą, minimum 1,5 m, oraz dość dużej przestrzeni wewnątrz garażu. Trzeba pamiętać, że najczęściej maksymalna szerokość takiej konstrukcji to 3 m, więc jeśli chcesz przechowywać w garażu więcej niż jedno auto, może to być kłopotliwe. Ta konstrukcja ma średnie walory izolacyjne;
  • brama garażowa segmentowa – to najnowocześniejsze rozwiązanie ze wszystkich. Brama tego typu składa się z paneli, które zostały połączone zawiasami. „Wysuwają” się one z konstrukcji umieszczonej powyżej wjazdu do garażu. Są doskonale docieplone, przez co gwarantują wysoką termoizolację. Nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają zapewnienia dodatkowej przestrzeni przed garażem. Potrzebne jest jednak miejsce na stropie na ulokowanie konstrukcji. Doskonale współpracują z automatyką.

Brama garażowa z automatyką

Bramy segmentowe są dostępne w wielu wariantach wzorniczych i kolorystycznych. Klient ma możliwość dopasowania designu do swoich preferencji – wyjaśnia ekspert firmy BramTECH, która specjalizuje się w produkcji bram garażowych segmentowych. – W odpowiedzi na pytanie o to, jaką bramę garażową kupić pomogą eksperci, którzy dopasują rozwiązanie do wymogów technicznych garażu oraz estetyki budynku i całego otoczenia – dodaje.

Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania warto również zwrócić uwagę na dostępność zabezpieczeń antywłamaniowych oraz na czas realizacji zamówienia. Najlepiej wybrać opcję z montażem, która zagwarantuje poprawne działanie bramy przez długie lata.