Trudno wyobrazić sobie działanie systemu grzewczego w domu bez posiadania komina. Współcześnie kominy dzielimy na wiele różnych rodzajów, w zależności od przeznaczenia czy konstrukcji. W poniższym artykule przyjrzymy się podziałowi kominów właśnie ze względu na konstrukcję.
Podział kominów z względu na konstrukcję – kominy jednościenne
Komin stanowi integralną cześć budynku i przewód, którego zadaniem jest odprowadzanie spalin lub zużytego powietrza (jak ma to miejsce w przypadku kominów wentylacyjnych).
Ze względu na konstrukcję, kominy dzielą się na dwie grupy. Są to kominy jednowarstwowe, nazywane też jednościennymi, a także kominy wielowarstwowe.
Jak sama nazwa wskazuje, komin jednościenny jest to komin posiadający pojedynczą ścianę. Tego rodzaju kominy wykorzystywane są w kotłach gazowych, urządzeniach grzewczych na paliwo i w kotłach na olej. Czasami zdarza się, że kominy jednościenne ze stali “chowa się” w murowanych zabudowach, wówczas pełnią one funkcję spalinowego przewodu. Kominy jednościenne wykonywane są głównie ze stali. Kominy jednościenne od dwuściennych różnią się nie tylko budową, ale także sposobem i miejscem instalacji. System komina jednościennego musi mieć właściwe uchwyty mocujące.
Kominy wielowarstwowe – charakterystyka
Komin wielowarstwowy, nazywany także dwuściennym, najczęściej występuje w wersji dwuściennego komina. Kominy takie posiadają więc swoją obudowę i nie wymagają dodatkowej. Kominy wielowarstwowe mają zastosowanie w przypadku kominów na paliwo gazowe, płynne i stałe. Mimo, że kominy te są droższe od kominów jednościennych, to brak konieczności instalacji dodatkowej obudowy ten koszt niejako kompensuje. Innymi słowy, komin dwuścienny (czy też wielowarstwowy) posiada przewód spalinowy który jest rdzeniem, a także izolację termiczną, którą zabezpiecza płaszcz. Niezależnie od rodzaju komina, kupując go, warto zwrócić uwagę na wyłącznie sprawdzone miejsca, takie jak chociażby Kominexx.
Aby komin pracował sprawnie, powinien być wykonany z jak najlepszych materiałów, co zapewni również bezpieczeństwo nasze i domowników. W przypadku kominów stalowych szczególnie ważna jest grubość izolacyjnej warstwy, aby komin pracował prawidłowo i bezkorozyjnie. Dwuścienne kominy stalowe powinny posiadać dopuszczenie do obrotu i zabezpieczenie certyfikatem CE, odporność na działanie kondensatu i wysoką jakość izolacji termicznej. Trwałe i niezawodne kominy to klucz do komfortowego korzystania z budynku, ale warto też zwrócić uwagę na estetykę wykonania podczas zakupu konkretnego rodzaju komina.