Impregnowanie kostki brukowej – jak i kiedy.

Impregnowanie kostki brukowej

Popularność nawierzchni z kostki brukowej jest wyjątkowa, posiada ją prawie każdy dom, otoczenie innych budynków czy chodniki. Różnorodność samej kostki brukowej, jej skład, rozmiary i kolory oraz jej jakość wykonania wymagają niejako na użytkowniku odpowiedniego zadbania o powierzchnię i zrobienia tego w odpowiednim momencie i odpowiedni sposób aby pozostała przez wiele lat jak nowa. Wystarczy użyć odpowiedniej jakości impregnatów aby zabezpieczyć powierzchnię przed plamami, wykwitami czy przebarwieniami np. od liści czy rdzy.

Impregnowanie kostki brukowej – jak i kiedy.

Zasadnicze różnice między składnikami w zwykłym a składnikami w profesjonalnych impregnatach do kostki brukowej jest taka, że w najprostszych impregnatach do kostki brukowej głównym składnikiem jest nafta lub jej pochodne składniki, które zabezpieczają kostkę przez natłuszczenie jej powierzchni ale do tego potrafią odparować lub zwietrzeć w ciągu nie pełnego roku / sezonu (np. tylko w trakcie upałów). Odparowany impregnat do kostki brukowej traci właściwości i nie zabezpiecza powierzchni przed zaplamieniem, zanieczyszczeniem czy roślinami.

Co ciekawe, zaimpregnowanie powierzchni kostki brukowej w sposób profesjonalny, bez względu od warunków natężenia ruchu na niej (intensywności) – będzie jednorazowym zabiegiem, przynoszącym zauważalne korzyści przez wiele lat (nie ma wówczas wymogu impregnowania kostki brukowej co roku). Dobrej jakości impregnat do kostki brukowej aktywnie zatrzymuje wnikanie np. rozpuszczonych przez opady zanieczyszczeń z powietrza (typu sadze, spaliny, kurz), rzeczywiście hamuje i zatrzymuje porastanie mchów i glonów (lub plam z zgnitych roślin lub zwierzęcych odchodów), redukuje występowanie białych wykwitów i plam na kostce, lub zabezpiecza kostkę brukową przed plamami z olejów silnikowych, ptasich odchodów a w przypadku wyboru impregnatu do wzmacniania koloru kostki – wzmacnia kolory powierzchni – dając tzw. efekt mokrej kostki.

Jaki impregnat do kostki brukowej?

Dobry impregnat do kostki brukowej nie może w żadnym wypadku działać tylko na powierzchni kostki i tworzyć na sztucznej warstwy (podobnej do lakieru), ani żadnej powłoki, która będzie narażona na wycieranie. Tak właśnie działają podstawowe i tanie impregnaty do kostki brukowej, których efektywność trwa maksymalnie jeden sezon lub lub jedynie czas upałów a w kolejnym roku impregnację trzeba powtarzać. Dodatkowo użycie impregnatu o działaniu powierzchiowym na kostce brukowej, a żadna powierzchnia nie jest nigdy uczęszczana z taką samą intensywnością, naraża nas na powstawanie widocznych wytartych i wyblakłych ścieżek, które powstają z powodu wycierania się impregnatu w miejscach przez które np. najczęściej przechodzimy no do furtki bramy czy garażu itp. Powłokowe impregnaty wpływają także na bezpieczeństwo użytkowników, wówczas powierzchnia kostki pokryta warstwą takiego impregnatu jest zdecydowanie bardziej śliska, co odczuwalne jest już przy zwykłym deszczu.

Przeprowadziliśmy duży test wśród profesjonalistów i rozdaliśmy próbki różnych impregnatów ponad 30 firmom i pracownikom zajmującym się czyszczeniem kostki brukowej, impregnacją lub układaniem kostki brukowej. Wszyscy otrzymali zestaw 7 tej samej pojemności próbek, tych samych producentów impregnatów dedykowanych do kostki brukowej, środków do czyszczenia kostki brukowej i usuwania tłustych plam z kostki brukowej. W zestawie były impregnaty dostępne w marketach, internecie oraz dystrybucji profesjonalnej. Efekt końcowy jest taki, że z 30 podmiotów z całej Polski i dwóch regionów na Słowacji, aż 24 firmy na stałe od tego momentu zaopatrują się w dystrybucji impregnatdokamienia.pl w profesjonalne produkty Dynasil do impregnowania i czyszczenia kostki brukowej: Dynasil St Bruk – impregnaty do kostki brukowej i Dynsail St – czyszczenie kostki brukowej. Partnerstwo trwa już od 2018 roku. W tym okresie wysłano do nas setki materiałów z porównaniami efektów i różnic w działaniach między tym impregnatem a innymi – “marketowymi”, które użyte zazwyczaj były amatorsko. Każdy potwierdza, że praca oczyszczania kostki po użyciu profesjonalnych środków jest szybsza, łatwiejsza, trwalsza, a gdy po kilku latach firmy te wracają do tego samego klienta – czyszczeni kostki uprzednio poprawnie zaimpregnowanej jest łatwością porównywalną z zwykłym myciem a nie czyszczeniem.

Dynasil St Bruk i Dynasil Wet (efekt mokrej kostki) – były to jedyne impregnaty do kostki brukowej z tych 7 wydanych próbek, których składniki nie odparowały i nie ulotniły się w okresie dłuższym niż 3 lata. Ich działanie po zaimpregnowaniu powierzchni kostki, jak się okazało działa zdecydowanie (kilka lat) dłużej nawet na nasłonecznionych powierzchniach. Musimy pamiętać, że profesjonalny impregnat do kostki brukowej ma zabezpieczać kostkę nie tylko przed samą wodą, ale zwłaszcza przed innymi trudnymi zagrożeniami jak trudne plamy z oleju, ptasie i zwierzęce odchody, gnijące rośliny czy rdzawe przebarwienia (często powstające np. z nawozów do trawy).

Impregnowanie kostki brukowej – kiedy?

Największym dylematem użytkowników kostki brukowej jest to po jakim czasie od ułożenia kostki można ją impregnować?

Zazwyczaj producenci kostki brukowej sugerują, aby wstrzymać się co najmniej 2 lata przed pierwszą impregnacją powierzchni. Jest to bardzo uniwersalne zalecenie i jest związane z typową ostrożnością producentów dla betonowych materiałów przed pojawianiem się białych wykwitów. Natomiast w chwili kiedy pozbywamy się białych wykwitów nie jesteśmy chronieni przed zaplamieniami np. od oleju samochodowego lub innych. Jeśli po ułożeniu, kostka nie posiada białych plam, zacieków, przebarwień czy nalotów lub są one sporadyczne, należy wówczas impregnować kostkę brukową od razu po ułożeniu. Impregnat będzie w takiej sytuacji  od razu zabezpieczać powierzchnię kostki przed ewentualnym pojawieniem się białych wykwitów także w późniejszym czasie. Jeżeli sytuacja jest odwrotna i w chwili montażu kostka ma już wykwity, z impregnacją można zaczekać lub wcześniej użyć preparatu do usuwania białych wykwitów z kostki brukowej (np. Dynasil KR). Pojawianie się wykwitów jest tymczasowym procesem, który z upływem czasu samoczynnie zanika i w większości przypadków po dwóch latach od ułożenia kostki, po wykwitach nie powinno być większych śladów. Należy jednak w tym czasie zachowywać szczególną ostrożność przed zaplamieniami, a nie zawsze jest to łatwe.

Artykuł powstał dzięki doświadczeniom sklepu Impregnat do Kamienia PL