Jeśli postanowiłeś uniezależnić się od miejskiego dostawcy wody i zainwestować we własne źródło czystej i zdrowej wody, szybko staniesz przed dylematem: które pompy głębinowe warto wziąć pod uwagę przy wyborze tej najlepszej. Wiele osób ma ten dylemat, kupując pompę do studni i szukając odpowiedniej w sklepie ze sprzętem lub w Internecie. Wybór odpowiedniej pompy głębinowej do Twojego domu wiąże się z wieloma czynnikami. Większość studni sięga do głębokości 10 do 15 metrów, ale niektóre mają nawet ponad 30 metrów – to duża różnica w mocy silnika pompy. Różne też może być zapotrzebowanie na wodę i związana z tym oczekiwana wydajność pompy. Może ona mieścić się w zakresie od 10 do nawet 1000 litrów na minutę (w zależności od tego, czy dostarczasz wodę do małego domku, czy dużej posiadłości). W tym krótkim przeglądzie przedstawione zostały czynniki wpływające na wybór odpowiedniej pompy zatapialnej do Twojej studni. Jeśli interesuje Cię, w jaki osprzęt do pomp głębinowych powinieneś się zaopatrzyć, zapoznaj się z tym artykułem przed zakupem sprzętu.
Czym różnią się od siebie pompy głębinowe?
Nie wpadaj w pułapkę myślenia, że potrzebujesz pompy o określonej mocy. Dwie podobne pompy głębinowe o podobnej mocy mogą całkowicie się od siebie różnić. Każda z nich może mieć zupełnie inną konstrukcję i wynikające z niej przeznaczenie. Pompy te mogą mieć różne wirniki i wytwarzać różne przepływy i ciśnienia! W branży hydraulicznej zwykle oznacza się pompy na podstawie wymaganego natężenia przepływu i mocy. Innym, bardziej precyzyjnym sposobem wyznaczenia pompy jest tak zwany „punkt projektowy” pompy. Punkt projektowy obejmuje wymaganą prędkość przepływu i wartość ciśnienia (wysokość słupa wody), jakie pompa musi wytworzyć. Przy doborze właściwej pompy ważniejsze jest określenie wymaganego ciśnienia i przepływu niż wymaganej mocy silnika. Niektóre pompy mogą być niezwykle wydajne i być w stanie zapewnić przepływ i ciśnienie przy mniejszej mocy, a zatem wymagają silnika o mniejszej mocy niż ich tańsi konkurenci. Chociaż wydajniejsza pompa może kosztować więcej, pamiętaj, że pracuje przez kilka godzin każdego dnia. Skumulowane oszczędności energii w ciągu następnych 7-10 lat z nawiązką pokryją koszty droższej i wydajniejszej pompy, jeśli uwzględni się mniejsze zużycie energii. Tania pompa może być na dłuższą metę znacznie droższa.
Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, czy wybór pompy z uwzględnieniem wszystkich ważnych parametrów nie jest zbyt problematyczny i czy nie lepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów.
Jeśli rzeczywiście tak pomyślałeś, to bardzo dobrze, ale poczekaj jeszcze, ponieważ informacje tutaj podane pomogą Ci zrozumieć, jak obliczyć punkt projektowy, a następnie wybrać pompę na jego podstawie.
Obliczanie podstawowych punktów projektowych pod pompy głębinowe
Punktem projektowym dla zatapialnej pompy studniowej jest połączenie ciśnienia, jakie pompy głębinowe muszą zapewnić, oraz ilości wody, jaka ma zostać dostarczona przy tym ciśnieniu. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między przepływem a ciśnieniem, ponieważ są to wyraźnie różne aspekty dynamiki płynów. Przepływ musi być powiązany z ilością wody, która przepływa w jednostce czasu. Jeśli potrzebujesz dostarczać 100 litrów wody na minutę, oznacza to, że potrzebujesz pompy o wydajności 100 litrów na minutę.
Ciśnienie ma związek z siłą, jaką wywiera woda z powodu grawitacji i jest mierzone w jednostkach ciśnienia. Twoje ciśnienie wody, podobnie jak ciśnienie w oponach, jest mierzone w atmosferach, ale w przypadku branży hydraulicznej często mówimy o wysokości słupa wody. Oznacza to, że rura, zbiornik lub jakikolwiek inny pojemnik z wodą, który ma 10 metrów słupa wody, będzie wywierał ciśnienie 1 atmosfery na dnie tej rury, zbiornika itp. Uwierz lub nie, nie ma znaczenia wielkość zbiornika lub pojemnika; jedynym czynnikiem wpływającym na wielkość ciśnienia jest wysokość wody w rurze, zbiorniku lub zbiorniku!
Aby uzyskać punkt projektowy dla studni, ty lub wykonawca powinniście przejrzeć dane z dziennika wiertniczego studni, aby znaleźć głębokość studni i głębokość pokładu wody oprócz oczekiwanego przepływu wody ze studni. Jeśli istnieją jakiekolwiek testy przepływu w studni, należy je również przejrzeć. Następnie należy obliczyć ilość wody potrzebną do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, nawadniania i innych. Na koniec, wykonawca powinien przyjrzeć się rozmiarom rur w ziemi i rurom schodzącym do pompy w studni, aby obliczyć współczynnik zwany „stratą tarcia”. Rurociąg wywiera tarcie na przepływająąćcą przez niego ciecz, im szybciej płynie, tym większe straty wynikające z tarcia! Chociaż wydaje się, że może to być minimalne, sumuje się wraz ze wzrostem długości rur i może naprawdę ograniczać natężenia przepływu, jeśli nie jest to uwzględniane w doborze pomp lub rur.
Kiedy Ty lub wykonawca Twojej studni zapoznaliście się z odpowiednimi informacjami i ustaliliście odpowiedni punkt projektowy, nadszedł czas na przejrzenie informacji technicznych na temat oferowanych pomp. Dokładny przegląd krzywych pompy może pomóc w określeniu, która pompa będzie najlepsza dla Twojego zastosowania.