Ocieplenie poddasza – dlaczego jest ono tak ważne i jak szybko oraz skutecznie je wykonać?

ocieplenie dachu na poddaszu użytkowym

Zarówno niezaizolowane termicznie poddasze użytkowe, jak i nieużytkowe może być, i zazwyczaj jest, odpowiedzialne za duże straty ciepła w domu. Jest to jedno z tych newralgicznych miejsc każdego jednorodzinnego budynku mieszkalnego, które wymaga gruntownej termomodernizacji. Jeżeli zależy Ci na komforcie cieplnym zarówno zimą, jak i latem, chcesz zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie do minimum i cieszyć się zdrowym i bezpiecznym mikroklimatem w swoim domu, ocieplenie poddasza jest pierwszą rzeczą do zrobienia, aby osiągnąć powyższe cele. Co więcej, taka operacja wcale nie musi być czasochłonna i wymagająca wielu poświęceń z Twojej strony.

Energochłonny, czyli kosztowny

Termomodernizacja poddasza dotyczy zazwyczaj domów budowanych na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Bywają również budynki znacznie nowszej konstrukcji całkowicie pozbawione izolacji termicznej, więc nie jest to regułą. Niemniej jednak obiekty niezabezpieczone termicznie są energochłonne i generują wysokie koszty ogrzewania.

Wizja lokalna

Ocieplenie poddasza powinno być poprzedzone oględzinami stanu faktycznego, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa. Ekipa wykonawcza powinna przyjrzeć się więźbie dachowej, ocenić jej stan techniczny, skontrolować wilgotność drewna oraz wytrzymałość stropu i więźby, a także sprawdzić, czy ilość miejsca na poddaszu jest wystarczająca do położenia odpowiedniej grubości warstwy izolacji. Może się np. okazać, że w niektórych miejscach więźba dachowa jest spękana, zagrzybiona lub przegnita, co w takiej sytuacji będzie wymagać wymiany krokwi. Tak więc, jeżeli jesteś właścicielem domu już leciwego, to zanim zadasz sobie pytanie, czym ocieplić poddasze, najpierw skonsultuj się z ekspertem i sprawdź, w jakiej kondycji jest cała konstrukcja dachowa.

zalety izolacji pianą PUR

Optymalna bariera termoizolacyjna w kilka godzin

Izolacja natryskowa wykonywana poprzez nakładanie piany poliuretanowej to obecnie szczególnie polecana metoda na skuteczne ocieplenie poddasza. Poprzez natrysk można zaizolować wiele kluczowych powierzchni domu, od fundamentów aż po dach. To jedna z najszybszych metod termoizolacyjnych. Poddasze o powierzchni użytkowej 100 m2 izoluje się w kilka godzin, natomiast dach płaski o powierzchni około 1000 m2 można ocieplić w jeden dzień.

Aplikacja piany jest czynnością stosunkowo nieskomplikowaną, o ile zajmują się tym doświadczeni fachowcy. Płynny materiał rozpyla się pod ciśnieniem specjalnym pistoletem do aplikacji natryskowej. Następnie materiał powiększa swoją objętność się kilkudziesięciokrotnie i bardzo szybko nabiera pożądanych właściwości. Minimalna warstwa, którą nałożyć należy na poszczególne elementy poddasza powinna mieć w przybliżeniiu 25 centymetrów, jednak grubość izolacji dobiera się indywidualnie, w zależności od wielu zmiennych, np. oczekiwanej skuteczności izolacji czy założeń projektu.

Do zaizolowania poddasza używa się zazwyczaj piany otwartokomórkowej, która jest paroprzepuszczalna (eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej), wytrzymała, bezpieczna dla zdrowia i dodatkowo zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną (10 cm natrysku pianki redukuje już do 55 decybeli). Pianka poliuretanowa stanowi optymalną barierę przeciwwilgociową, chroniącą powierzchnię przed powstawaniem pleśni i grzybów. Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową ogranicza straty energii i wpływa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie (nawet o 50 proc.).