Ocieplanie domu farbą? Tak, to możliwe

docieplenie domu

Chociaż farba termoizolacyjna jest dostępna na rynku już od jakiegoś czasu, to wciąż stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Czas to zmienić. Zapraszamy do artykułu, z którego dowiesz się, co to jest termofarba, jakie są jej właściwości oraz poznasz szeroki wachlarz możliwości jej stosowania.

Co to jest powłoka termoizolacyjna?

Powłoka termoizolacyjna jest to produkt specjalistyczny, którego zasadniczą cechą jest możliwość odbijania promieniowania cieplnego. Istnieje kilka typów takich farb. Na przykład farba GoTherm® polskiego producenta, swoje działanie opiera na zastosowaniu w niej tzw. mikrosfer szklanych, w których panuje podciśnienie zbliżone do próżni, co zwiększa opór cieplny. Zasadę działania takiej farby można przyrównać do styropianu, w którym wiele spienionych granulek polistyrenu tworzy strukturę komórkową, co zatrzymuje ciepło z właściwej strony budynku. W przypadku farb termoizolacyjnych rolę tych granulek, pełnią wspomniane wyżej mikrosfery szklane.

farby termoizolacyjne

Właściwości farby

Poza właściwościami izolującymi, na powierzchniach pomalowanych termofarbą GoTherm® nie dochodzi do skraplania się pary wodnej. Ta cecha sprawia, że takie ściany są bardziej trwałe.

Inną wartą odnotowania właściwością farby jest jej zdolność do odbijania aż 90% promieni słonecznych. To pozwala na zmniejszenie temperatury i poprawienie komfortu termicznego np. na poddaszu czy hali produkcyjnej, gdzie często, w lecie,  panują trudne warunki.

Jeżeli boisz się poparzenia lub chcesz zabezpieczyć rury przed zbyt dużą stratą ciepła, farba termoizolacyjna Ci w tym pomoże.

Jak się okazuje, farba termoizolacyjna powstrzymuje również rozwój pleśni i grzyba na ścianachNiszczy też bakterie, które mogą pojawiać się i namnażać na różnych powierzchniach.

Warto też odnotować, że farba ma stałe parametry izolacyjne – nie zmieniają się one w czasie.

Jakie powierzchnie można malować? 

Farbę termoizolacyjną można nanosić na wiele rodzajów powierzchni. Na przykład, wspomnianą wcześniej farbę GoTherm®, najczęściej nakłada się na tynki, aby chronić i izolować ściany budynków. Co więcej, aby zminimalizować ryzyko zbytniego nagrzania, warto stosować farbę na elementy metalowe. Można również śmiało zastosować farbę na drewno np. w celu poprawienia izolacji domku letniskowego. W końcu powłoka sprawdzi się również  na elementach wykonanych z tworzyw sztucznych (za wyjątkiem polietylenu).

siedziba

Aplikacja farby

Farbę polskiego producenta można nanosić za pomocą pędzla, wałka, agregatu lub szpachli. W zależności od wybranej metody, powłoka może być mniej lub bardziej gęsta. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie.

Czy termofarba zastąpi styropian?

Czasami nie ma możliwości użycia płyt styropianowych. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, kiedy chcemy dokonać ocieplenia pomieszczenia nie naruszając obecnej elewacji. Farbę termoizolacyjną można zastosować od wewnątrz i zyskać dodatkowy element izolujący mieszkanie czy dom.

Powłoka izolująca sprawdzi się również na budynkach wpisanych do rejestru zabytków. W takim przypadku konserwator często nie wyraża zgodny na docieplenie styropianem. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest farba termoizolacyjna.

Poza tym termofarbę można stosować wraz ze styropianem. Dzięki temu użyjemy cieńszego styropianu, a to wpłynie na zmniejszenie kosztów zakupu.

temro farba

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jednomilimetrowa warstwa farby schnie około 24 godzin w temperaturze 20 stopni i zdecydowanie krócej w temperaturze 40°C. Warto również pamiętać o tym, że pojedyncza warstwa farby powinna mieć maksymalnie 1 mm. Istotną informacją jest również fakt, że na podstawie pomiarów można uznać, że 1 mm farby GoTherm® to odpowiednik około 2–2,5 cm styropianu.

Dodatkowo farba GoTherm® jest ekologiczna – w jej składzie nie znajdują się rozpuszczalniki chemiczne, jest wodorozcieńczalna. Ma też niewielką zawartość Lotnych Związków Organicznych – jedynie 0,6 g/l.

Podsumowanie

Omawiana farba to nowoczesny, ekologiczny i przede wszystkim prosty sposób na termoizolacje budynku. Dzięki swoim właściwościom nie tylko chroni domy przed stratą ciepła, ale również zwalcza pleśń, grzyby i bakterie, które mogą pojawić się na ścianie. Właśnie dlatego warto rozważyć lub przetestować takie rozwiązanie, aby poprawić ocieplenie i komfort termiczny w swoim domu.

farba termoizolacyjna