Dlaczego to najlepszy moment, aby zainwestować w panele fotowoltaiczne w dolnośląskim?

fotowoltaika

Nigdy nie jest za późno na zainwestowanie w technologię, która ograniczy stałe koszty gospodarstwa domowego. Mimo to wiele osób nadal odwleka podjęcie decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, natomiast ten pomysł chodzi Ci po głowie już od dłuższego czasu, to warto go zrealizować właśnie teraz. Dlaczego? Poznaj najważniejsze powody, dla których jest to najlepszy moment na zainwestowanie w panele fotowoltaiczne w dolnośląskim.

Szalejące ceny energii na światowych giełdach

Rok 2021 przejdzie do historii jako ten, w którym odnotowano najwyższy wzrost notowań cen energii. Rok do roku wzrosty na światowych giełdach wyniosły nawet 300%. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to jedno: drożyznę. Prąd w Polsce wciąż jest relatywnie tani na tle innych krajów Unii Europejskiej, natomiast ta sytuacja nie potrwa długo.

Kolejne lata z pewnością przyniosą nam dalsze podwyżki cen energii, przed którymi można się bronić tylko na dwa sposoby: albo drastycznie ograniczyć zużycie prądu, albo zacząć produkować go we własnym zakresie. Ta druga opcja jest znacznie korzystniejsza.

Jeśli już zauważasz rosnące rachunki za prąd, to nie zwlekaj z podjęciem decyzji o zainwestowaniu w instalację fotowoltaiczną. Lepiej już było i jest to ostatni dzwonek, aby uniknąć skutków drastycznych podwyżek w kolejnych miesiącach.

Coraz wyższe ceny komponentów instalacji fotowoltaicznych

Branża producentów fotowoltaiki nie funkcjonuje w gospodarczej bańce i także odczuwa rosnące koszty produkcyjne. To siłą rzeczy przekłada się na ceny poszczególnych komponentów, w tym paneli fotowoltaicznych, inwerterów, okablowania, ale też elementów montażowych.

Drożejąca produkcja niweluje pozytywny efekt spadku cen, jaki obserwowaliśmy w ostatnich latach dzięki większej konkurencji na tym rynku. Dziś instalacje zauważalnie drożeją i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić w przewidywalnej przyszłości. Dlatego mając odłożone środki na zakup instalacji fotowoltaicznej warto je spożytkować właśnie teraz, póki pozwalają one zrealizować inwestycję w takim wymiarze, jaki jest niezbędny dla zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego.

Zmiana systemu rozliczeń prosumenckich od 2022 roku

Jeśli czytasz ten artykuł jesienią 2021 roku i potrzebujesz impulsu, aby wreszcie zamówić instalację fotowoltaiczną, to ten powinien być wystarczający. Chodzi o zapowiedzianą zmianę systemu rozliczeń z prosumentami. Od 2022 roku właściciele nowych instalacji nie będą już korzystać z opustów (pobieranie z sieci 80% wprowadzonej wcześniej energii), ale będą sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii po cenach rynkowych.

Ta zmiana jest niekorzystna, dlatego kto może, ten stara się zamontować fotowoltaikę jeszcze w 2021 roku – właściciele instalacji uruchomionych przed zmianami otrzymają gwarancję rozliczania się korzystniejszym systemem opustów jeszcze przez 15 lat.

Deklaracja przedłużenia programu „Mój Prąd”

Ten program bez wątpienia miał i wciąż ma największy wpływ na rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce. Dzięki niemu na montaż instalacji fotowoltaicznej zdecydowały się tysiące polskich gospodarstw domowych (obecnie jest już ponad 600 tys. prosumentów).

Ministerstwo Klimatu zadeklarowało, że program będzie kontynuowany w 2022 roku. Jak długo? Tego nie wiemy, natomiast trzeba brać pod uwagę scenariusz, w którym w pewnym momencie zapadnie decyzja o wygaszeniu „Mojego Prądu”. Warto więc sięgnąć po dotację, póki jest ona jeszcze na wyciągnięcie ręki.

Pamiętaj, że „Mój Prąd” nie jest jedyną opcją na uzyskanie dofinansowania do fotowoltaiki. Inne możliwości zostały omówione w artykułach na blogu: https://sunforyou.pl/blog/.

Wszystkie wymienione argumenty jednoznacznie przemawiają za tym, aby przejść od planów do działania i wreszcie zainwestować we własną instalację fotowoltaiczną. Ile Cię to będzie kosztować? Dokładną wycenę musi poprzedzić audyt, który bezpłatnie możesz zamówić w Sun For You – jednej z najbardziej renomowanych firm montujących panele fotowoltaiczne w województwie dolnośląskim. Szczegóły sprawdzisz na stronie internetowej https://sunforyou.pl/.