Kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze. Audyt, który wcześniej był opcją dodatkową, teraz stał się obowiązkowy. Poznaj szczegóły.
Program Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze to inicjatywa rządowa, której celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Projekt skupia się głównie na wymianie bezklasowych kotłów, ale także modernizacji domów w tym ocieplenia, wymiany okien, drzwi czy montażu instalacji fotowoltaicznej.
Dzięki programowi możemy uzyskać dotację, która bezpośrednio wesprze finansowo realizację określonych działań. W tym momencie możemy uzyskać do 136 200 zł.
Czym jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny to bardzo szczegółowa analiza energetyczna budynku, która określa obecny stan techniczny naszego domu. Sprawdzany jest on pod kątem zużycia energii. Wskazuje on także możliwe działania, które poprawią efektywność energetyczną budynku.
Audyt stanowi zalecenia, w jaki sposób przeprowadzić termomodernizację. Określa on jakie elementy należy zmodernizować, co jest najbardziej opłacalne oraz określa szacunkowe koszty modernizacji.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o audycie energetycznym, znajdziesz w opracowanym przewodniku na stronie Energetycznego Projektu.
Zmiany w programie Czyste Powietrze
W tym roku program Czyste Powietrze przeszedł szereg ważnych zmian. Wprowadzono obowiązek korzystania z listy ZUM, czyli spisu zielonych urządzeń i materiałów. Ma ona zminimalizować szansę na montaż urządzeń, które często wygrywają swoją ceną, a jakość pozostawia wiele do życzenia.
Wprowadzono także ograniczenie w najwyższym poziomie dofinansowania. Jeśli będziemy chcieli ponownie skorzystać z programu, ale tym razem w innym budynku, możemy wtedy skorzystać tylko z poziomu podstawowego.
Zmiany w stosunku do audytu energetycznego pojawiły się w czerwcu. Jak zapowiadał wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, od 14 czerwca mamy obowiązek wykonania audytu, jeśli będziemy chcieli zamontować pompę ciepła w naszym domu. Chodzi oczywiście o przypadki, w których będziemy chcieli uzyskać dofinansowanie z programu. Z projektu możemy otrzymać 1200 zł na audyt energetyczny, wtedy, gdy będziemy chcieli skorzystać z innych środków na modernizację.
Ta zmiana ma na celu dostosowanie montażu pomp ciepła w domach o stosunkowo niskim zapotrzebowaniu. Wtedy urządzenia te działają najbardziej efektywnie. Warto także skorzystać z fachowej pomocy ekipy Energetycznego Projektu, która oprócz przeprowadzenia audytu, pomoże dobrać odpowiednie urządzenie, złożyć wniosek oraz przeprowadzić modernizację od A do Z.