Nowoczesna stodoła to doskonałe rozwiązanie dla miłośników otwartych przestrzeni oraz niebanalnych, innowacyjnych rozwiązań architektonicznych. Dom wybudowany w tym stylu nawiązuje swoim projektem do tradycyjnego budownictwa, jednak wyróżnia się zastosowaniem bardziej ekonomicznych materiałów oraz większą funkcjonalnością. Nowoczesna stodoła przypomina prosty budynek mieszkalny lub wiejską zabudowę gospodarczą, ale powstaje w oparciu o bardziej współczesne technologie.
Czym jest nowoczesna stodoła?
Nowoczesna stodoła znana jest również jako tzw. modern barn. Najczęściej ma postać budynku jednobryłowego, przykrytego dachem dwuspadowym. Jej projekt może być jednak bardzo elastyczny, dzięki czemu występują też obiekty tego typu z dodatkowymi bryłami. Nowoczesna stodoła zyskuje dzięki temu dodatkowe pomieszczenia, a jednocześnie posiada zwartą konstrukcję. Domy tego typu wyróżniają się zwykle stylistyką inspirowaną dawnym budownictwem, co podkreślają panoramiczne przeszklenia. Ich obecność nie tylko zapewnia bezpośredni kontakt z naturą, ale też przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania w przypadku umieszczenia okien po południowej stronie. Elewacja takiego domu może być bardzo zróżnicowana. Najczęściej wykonuje się ją z drewna, płytki klinkierowej lub blachy ułożonej w pasach. W niektórych projektach zastosowanie znajdują nawet dwa różne typy elewacji, co podkreśla nowoczesny styl stodoły typu modern. Sporo możliwości aranżacyjnych oferują otwarte przestrzenie, dlatego projekt takiego domu jest zwykle indywidualnie dopasowywany do potrzeb klientów. Budynek może być zarówno jednopoziomowy, jak i wyposażony w poddasze. Nowoczesna stodoła ma najczęściej kształt prostokąta, dzięki czemu sprawdza się nawet na wąskich działkach i zapewnia inwestorom dużą swobodę w kwestii położenia obiektu czy wyboru lokalizacji.
W jakiej technologii można wybudować nowoczesną stodołę?
Nowoczesne stodoły najczęściej powstają w technologii prefabrykowanej, czyli z gotowych elementów. Dotyczy to nie tylko stropów czy ścian, ale również większych części całych kondygnacji. Elementy te produkowane są w fabryce, a następnie pakowane oraz dostarczane na plac budowy wskazany przez inwestora. Taki dom z prefabrykatów może być wybudowany w ciągu zaledwie kilku dni, co w porównaniu z tradycyjnym budownictwem jest tempem wręcz ekspresowym. Kompletnie wykończona, nowoczesna stodoła z prefabrykatów nie odbiega pod względem standardu od budynku wzniesionego w sposób klasyczny. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że systemy wykorzystane do budowy takiego domu wykazują zwykle niskie zapotrzebowanie energetyczne. Przekłada się to na mniejsze koszty eksploatacji nowoczesnej stodoły. W zależności od potrzeb projekt takiego domu może być optymalnie dopasowany pod względem rozwiązań funkcjonalnych, wielkości powierzchni czy naturalnych uwarunkowań działki.
Jakie zalety posiada nowoczesna stodoła z prefabrykatów?
Podstawową zaletą domu w stylu nowoczesnej stodoły z prefabrykatów jest czas potrzeby na realizację inwestycji. Sam szkielet budynku stawiany jest w ciągu zaledwie paru dni, a wykończenie obiektu zajmuje przeważnie maksymalnie trzy miesiące. Budownictwo modułowe opiera się na zastosowaniu gotowych elementów, dzięki czemu nie trzeba czekać na wyschnięcie zapraw i wylewek wykonywanych w przypadku tradycyjnej technologii. Poza krótkim czasem budowy, dom z gotowych elementów posiada również inne zalety. Nowoczesną stodołę z prefabrykatów można zacząć stawiać o każdej porze roku, ponieważ stan zamknięty osiągany jest już w ciągu kilku dni. Poszczególne elementy konstrukcyjne dobrze znoszą różne temperatury, a prace z ich zastosowaniem da się przeprowadzać niezależnie od poziomu wilgotności. Nie bez znaczenia pozostaje wygoda i bezpieczeństwo samej budowy, ponieważ na placu nie są składowane żadne materiały – nie ma tym samym potrzeby zabezpieczania ich przed kradzieżą czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Skróceniu ulega czas zatrudnienia kierownika budowy, dzięki czemu koszty inwestycji są znacząco zminimalizowane.