W centrum czy na przedmieściach? Analiza plusów i minusów obu lokalizacji

nowe mieszkania Rumia

Wybór nowego miejsca zamieszkania to zazwyczaj wybór na wiele lat, zwłaszcza gdy zależy nam na zakupie własnościowego mieszkania. Którą z lokalizacji lepiej wybrać? Przedmieścia są tańsze, ale gdy zależy nam na dobrej komunikacji miejskiej, mogą być dość problematyczne.

Centrum – auto nie będzie potrzebne

Niewątpliwą zaletą mieszkania w centrum miasta jest lokalizacja pozwalająca na dotarcie pieszo we wszystkie kluczowe miejsca. A jeśli coś znajduje się dalej, zwykle komunikacja miejska służy pomocą. Oznacza to też często krótszą drogę do pracy oraz wyższą wartość ewentualnego zakupionego mieszkania. Szczególnie, że ceny małych mieszkań w miastach od lat nieustannie rosną. Łatwiej będzie również znaleźć przedszkole lub szkołę dla dziecka w dogodnej lokalizacji.

Z wyższą wartością wiąże się jednak też wyższy koszt zakupu lub wynajmu. Często łączy się to z niższym metrażem wybranego przez nas mieszkania. Ponadto kupując nieruchomość w centrum praktycznie możemy zapomnieć o domku z dużym ogrodem. Nawet, jeśli takie się pojawiają, zwykle mają dość ograniczony teren.

Przedmieścia – więcej swobody w wyborze nieruchomości

To na przedmieściach kupimy większe metrażowo mieszkanie i to właśnie w takiej lokalizacji będziemy mogli cieszyć się większym spokojem okolicy. W centrum często coś się dzieje: w nieco oddalonej lokalizacji zwykle będziemy mogli czuć się bardziej swobodnie. Łatwiej znajdziemy również mieszkanie lub dom np. w okolicy lasu lub pól. To też często pierwszy wybór rodzin z dziećmi, choć w takiej sytuacji należy dobrze sprawdzić, czy w okolicy znajdują się placówki pedagogiczne.

Niestety, tutaj może pojawić się dość duży problem z dojazdem. Komunikacja miejska na przedmieściach zwykle nie funkcjonuje tak dobrze jak w centum i samochód może okazać się konieczny. Na dodatek często w takich miejscach brakuje dużego wyboru wśród lokalnych sklepów spożywczych.

Jeśli wciąż się wahasz, sprawdź https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-rumia.html i zobacz, jak urokliwe, a przy tym dobrze skomunikowane mogą być lokale oddalone od centrum.