Zaskakująco wiele osób nie przepada za prasowaniem upranych elementów garderoby, gdyż jest to czynność niezwykle monotonna, a nierzadko też wyczerpująca fizycznie. Na szczęście w sklepach można znaleźć rozmaite deski do prasowania, które w znacznym stopniu ją przyspieszają i jednocześnie ułatwiają. Poszczególne modele zostaną pokrótce opisane w dalszej części artykułu.
Propozycje dla miłośników klasyki i nowoczesności
W przypadku desek do prasowania istotną rolę odgrywa przede wszystkim funkcjonalność, duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i rozmiar dostosowany do metrażu danego pomieszczenia (uniwersalna długość wynosi między 100 a 160 cm, natomiast szerokość około 30 cm). Od lat najbardziej popularne są oczywiście egzemplarze standardowe o nieskomplikowanej konstrukcji, składające się z trzech komponentów – metalowego stelaża, blatu pokrytego gąbką i materiałem ochronnym, a także specjalnego uchwytu na żelazko. Często posiadają kilkustopniową regulację wysokości, a ich kluczową zaletą jest atrakcyjna cena (50-200 złotych). Ciekawą alternatywę stanowią z pewnością innowacyjne wersje elektryczne, wyposażone m.in. w:
- zintegrowane gniazdko
- antenkę zapobiegającą plątaniu kabla zasilającego
- system odprowadzania pary na zewnątrz
- automatyczny system przytrzymywania tkaniny
- funkcję podgrzewania blatu
- funkcję nadmuchu (przydatną zwłaszcza przy wygładzaniu delikatnych dzianin).
Użytkowanie takiego sprzętu gwarantuje zarówno mniejsze zmęczenie, jak i zauważalną oszczędność cennego czasu oraz w pełni satysfakcjonujące rezultaty pracy. Kupimy go już za około 1000 zł. Dodajmy, że zawsze warto stawiać na deski do prasowania uznanych producentów, ponieważ charakteryzują się optymalną jakością wykonania i eleganckim designem.
Bez weryfikacji praktycznych udogodnień ani rusz
Oprócz wymienionych powyżej desek do prasowania, można jeszcze wyróżnić modele dedykowane stacjom parowym, turystyczne (składane), montowane do ściany bądź szafy, a nawet w formie niewielkich, mobilnych rękawników przystosowanych do prasowania kołnierzyków, mankietów koszul czy nogawek spodni. Niezależnie od wybranego rodzaju, należy koniecznie sprawdzić, czy w konstrukcji znajdują się konkretne rozwiązania zwiększające komfort podczas codziennej eksploatacji. Mowa tutaj choćby o antypoślizgowych nóżkach zabezpieczających całość przed upadkiem, kilkuwarstwowym pokrowcu efektywnie pochłaniającym nadmiar wilgoci, blokadzie zapobiegającej przypadkowemu złożeniu i solidnym haczyku pozwalającym na bezproblemowe powieszenie deski do prasowania na drzwiach.