Jakie cechy mają kanały technologiczne?

kable

Montaż dużej ilości podziemnych instalacji na jednym odcinku nie powinien być przeprowadzany bez odpowiedniej organizacji. Najlepszym sposobem by ułożyć przewody i rury jest zastosowanie specjalnych podziemnych kanałów, które będą utrzymywać porządek w instalacjach, a dodatkowo chronić je przed wpływem otoczenia. Kanał technologiczny może być wykonany z różnych materiałów, może też posiadać różne kształty. Najczęściej spotyka się kanały betonowe lub ze specjalnych plastikowych rur karbowanych. Sprawdzamy jakie cechy mają tego typu produkty.

Do profesjonalnych zastosowań

Prowadzenie pod ziemią sieci przesyłowych, takich jak elektryczne, wodne, gazowe, teletechniczne i inne, wymaga dobrego zabezpieczenia przewodów. W dużych ośrodkach miejskich najczęściej wszystkie te sieci łączą się ze sobą i biegną jedną trasą, na bardzo długich odcinkach. Jest to idealne miejsce na to, by wykorzystać kanały technologiczne. Ich główną zaletą jest ochrona instalacji przed wilgocią, ruchami mas ziemnych, nadmiernymi skokami temperatur. Sieci schowane w takich osłonach z pewnością wytrzymają o wiele dłużej, niż gdyby były po prostu bezpośrednio zakopane w ziemi. Kanały najczęściej wykonuje się z betonu, który tworzy wyjątkowo twardą i mocną strukturę. Możliwe jest też stosowanie specjalnego rodzaju plastiku, z którego formowane są karbowane kanały technologiczne. Są one lżejsze i łatwiejsze do układania, natomiast ich wytrzymałość również jest wysoka. Dzięki temu wszystkiemu można mieć pewność, że sieci nie będą ulegały niespodziewanym awariom.

Również dla amatorskiego użytku

Bardzo wielu z nas posiada w domach wiele instalacji, które doprowadzają prąd, wodę, gaz, ciepło z sieci ciepłowniczej, telefon, internet i tak dalej. W takiej sytuacji również warto wykorzystać kanał technologiczny. Na etapie budowy domu należy ułożyć go w wykopie pod ziemią i umieścić tak, by jeden koniec znajdował się przy ogrodzeniu, a drugi w piwnicy. Następnie ekipy doprowadzające do nas instalacje będą mogły wygodnie umieścić je w kanale, zamiast każdą z osobna wkopywać pod ziemię. Jeżeli zamontujemy wystarczająco duży kanał technologiczny, możliwe będzie wchodzenie do niego i dokonywanie napraw przewodów i rur na bieżąco. Gdy będziemy chcieli znacznie zwiększyć przydział mocy elektrycznej, co będzie wymagało położenia nowego kabla, nie trzeba będzie wykopywać starego odcinka i układać w ziemi nowego. Wystarczy tylko dostać się do kanału i wygodnie wymienić przewód na nowy. Podobnie w sytuacji gdy będziemy chcieli podłączyć nową instalację, np. światłowód.