Jaki podnośnik koszowy wybrać – przegubowy czy teleskopowy? Podpowiadamy

podnośnik

Podnośniki są wykorzystywane podczas wielu prac na wysokości. Na rynku można znaleźć urządzenia o różnych parametrach i budowie ramienia. Wśród nich warto wyróżnić modele przegubowe i teleskopowe. Czym się różnią? Do czego można zastosować poszczególne z nich?

Czym cechują się podnośniki teleskopowe?

Zwyżka koszowa teleskopowa ma charakterystycznie wyglądające ramię, które pozwala na jego wysuwanie i chowanie, w zależności od wymaganego zasięgu. Takie maszyny zapewniają maksymalne wychylenie w pionie bez konieczności stawiania pojazdu tuż przy budynku. Podnośniki teleskopowe zapewniają największy zasięg ramienia spośród wszystkich dostępnych modeli zwyżek.

Zastosowanie podnośników teleskopowych

Zwyżki teleskopowe znajdują zastosowanie przy pracach prowadzonych przy wysokich budynkach i konstrukcjach. Pozwalają na wynoszenie pracowników na wysokość ponad 25 m. Mają spore gabaryty, dlatego korzysta się z nich przede wszystkim na świeżym powietrzu. We wnętrzu budynków lepiej używać maszyn o bardziej kompaktowych wymiarach, które można złożyć i rozłożyć dopiero w środku obiektu.

Czym są podnośniki przegubowe?

Podnośnik przegubowy ma ramię łamane w kilku miejscach pod różnymi kątami. Taka budowa sprawia, że urządzeniem można łatwo manewrować w trudno dostępnych przestrzeniach. Operator może samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób ułoży ramię. W czasie, gdy maszyna nie jest wykorzystywana, element ten pozostaje złożony, a więc zajmuje niewiele miejsca.

Zastosowanie zwyżek koszowych przegubowych

Zwyżki przegubowe są wykorzystywane przy montażu i demontażu instalacji. Mogą być używane również podczas rozbiórek budynków i innych obiektów. Często stosuje się je tam, gdzie odległość pomiędzy kolejnymi obiektami jest niewielka. W takich miejscach trudno jest rozstawić inne modele podnośników.

Jaki podnośnik koszowy wybrać?

Niebieski podnośnik przegubowy przy elewacji

Wybór odpowiedniego podnośnika koszowego powinien zależeć od potrzeb danego użytkownika. Wiele firm korzysta z co najmniej kilku modeli zwyżek, dobierając odpowiedni typ do planowanych prac. W ciasnych przestrzeniach nie sprawdzą się podnośniki teleskopowe. W miejscach, w których konieczne jest wyniesienie pracowników na co najmniej kilkadziesiąt metrów, takie maszyny będą natomiast jedynym dobrym wyborem.

Ciekawym rozwiązaniem jest wynajem wysięgników koszowych. Taka opcja pozwala na dobieranie urządzenia do aktualnie realizowanego zlecenia, bez konieczności kupowania maszyny na własność. Wynajem zapewnia elastyczność w sytuacji, gdy firma wykonuje zróżnicowane zadania i regularnie musi korzystać z kilku rodzajów maszyn – informuje specjalista z firmy Gizo zajmującej się produkcją podnośników koszowych.

Rodzaj napędu podnośnika koszowego

Podnośniki koszowe samojezdne muszą mieć też odpowiednio dobrany typ napędu. W zamkniętych przestrzeniach nie można korzystać z modeli spalinowych. W takich miejscach sprawdzą się jedynie maszyny zasilane akumulatorami. Modele spalinowe emitują bowiem szkodliwe zanieczyszczenia, które mogłyby zatruć organizmy pracowników. Jeśli prace są prowadzone na świeżym powietrzu, dobrym wyborem będą modele na olej napędowy lub gaz. Nie wymagają one ładowania.