Ogrzewanie podłogowe – komfort i oszczędność w jednym

Ogrzewanie podłogowe

Chociaż ogrzewanie podłogowe ostatnio z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, wiele osób ciągle spogląda na podłogówkę nieco podejrzliwie, widząc w niej przede wszystkim wysokie koszty zakupu i montażu instalacji ogrzewania podłogowego. Spróbujmy zatem przekonać sceptyków, że ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem nie tylko komfortowym, ale również ekonomicznym!

Podłogówka podłogówce nierówna…

Na początku wyjaśnijmy jedną rzecz. Generalnie obecnie w Polsce stosuje się dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne (oparte na rurkach z tworzywa sztucznego lub miedzi, w których krąży woda) lub elektryczne (w którym wykorzystuje się folie, maty lub kable grzewcze). A należy wspomnieć też o ogrzewaniu podłogowym powietrznym – choć w naszym kraju odgrywa ono rolę marginalną.

Trzeba zatem mieć świadomość tego, że aspekty ekonomiczne i praktyczne zależą w pewnej mierze od rodzaju podłogówki, na jaki się zdecydujemy. Choć – trzeba to zaznaczyć – generalnie podłogówka sama w sobie w eksploatacji jest bardziej opłacalna niż grzejniki ścienne. O podłogowych systemach grzewczych można by pisać wiele, dlatego tutaj skupmy się na konkretnym rozwiązaniu – ogrzewaniu podłogowym frezowanym.

Ogrzewanie podłogowe frezowane z frezowanierowkow.pl – zalety

Wśród wielu osób ogrzewanie podłogowe nadal często kojarzone jest z kosztownym remontem i bałaganem. Ogrzewanie podłogowe frezowane – jak przekonują specjaliści z firmy frezowanierowkow.pl – może to podejście zmienić. Zacznijmy od tego, że taką podłogówkę można zamontować praktycznie wszędzie – nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu deweloperskim, w kamienicy czy w bloku. Jedynym wymogiem jest tu właściwie grubość wylewki, która powinna wynosić przynajmniej 40 mm. Jeżeli ten warunek jest spełniony, teoretycznie nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia prac. Samo frezowanie rowków i montaż całego systemu nie zajmuje też wiele czasu i – przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu – jest bezpyłowe.

No dobrze, ale co z tym komfortem i oszczędnościami? Czy faktycznie rozwiązanie to jest tak korzystne? Jak najbardziej! Frezowane ogrzewanie podłogowe jest:

  • komfortowe i korzystne dla zdrowia – podłogówka bardziej równomiernie ogrzewa pomieszczenie niż grzejniki ścienne i nie powoduje nadmiernego ruchu powietrza, co sprzyja wirowaniu roztoczy i kurzu;
  • ekonomiczne – chociaż montaż podłogówki faktycznie jest nieco droższy niż montaż tradycyjnych kaloryferów, koszty szybko się zwracają. Bardziej równomierne ogrzewanie pomieszczeń powoduje, że odpowiedni komfort cieplny można uzyskać przy niższej temperaturze, niż wtedy, gdy korzystamy z grzejników punktowych. To przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie – w perspektywie rocznej korzyści finansowe mogą sięgać nawet kilkunastu procent!

Jak widzisz, ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i na pewno jest godne polecenia. Jeżeli zainteresował Cię montaż podłogówki, zapoznaj się z ofertą firmy Frezowanie Rowków na stronie https://frezowanierowkow.pl/nasza-oferta/frezowanie-pod-ogrzewanie-podlogowe/.