Efektywność grzewcza zależy od kilku czynników, wśród których istotne znaczenie ma rodzaj paliwa. Od wielu lat dużą popularnością cieszą się paliwa stałe, w szczególności zaś węgiel kamienny, drewno, ekogroszek i pellet. Aby jednak ich spalanie przebiegało bez problemów, trzeba wybrać nie tylko odpowiedni kocioł, ale także zadbać o dostosowanie do niego przewodów kominowych. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki komin będzie najlepszy do kotła na paliwo stałe.
Jak przygotować przewody kominowe do podłączenia kotła?
Dobry ciąg kominowy to jeden z najistotniejszych czynników, który ma wpływ nie tylko na efektywność spalania, ale także na bezpieczeństwo użytkowników. O to, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania przewodów kominowych, zapytaliśmy sprzedawcę kotłów ze sklepu 499.pl.
Przyłącze do komina przeznaczone do kotłów na paliwo stałe nie powinno mieć przewężeń, niewskazane jest także jego nadmierne wydłużenie i zbyt duża ilość kolanek. Możliwie krótki przewód kominowy przełoży się na lepszy ciąg. Jako że przewód łączący piec z kominem ulega dość dużemu nagrzewaniu, bardzo ważne jest, aby nie przebiegał on w pobliżu elementów, które mogłyby ulec szybkiemu zapaleniu. Należy go zatem maksymalnie zabezpieczyć przed kontaktem z drewnianymi belkami, a także innymi łatwopalnymi materiałami, wyjaśnia nasz rozmówca.
Najważniejsze parametry komina
Na efektywność grzewczą kotłów na paliwa stałe w dużej mierze wpływa rodzaj przewodów kominowych. Aby zapewnić jak najlepsze parametry spalania, a jednocześnie uchronić się przed cofaniem spalin, warto dobrze przygotować przewody kominowe i dostosować je do rodzaju kotła. Do najważniejszych parametrów należą:
- wysokość i średnica komina – to jedne z najistotniejszych parametrów o istotnym wpływie na efektywność grzewczą. Wysokość i średnicę komina należy dobrać do mocy i wydajności kotła, a także do panujących na zewnątrz warunków. Jeśli komin otoczony jest wysokimi budynkami, on sam również powinien charakteryzować się większą długością. Jeśli zaś chodzi o dobór do mocy kotła, warto dokładnie określić wszystkie parametry, ponieważ zbyt mała średnica komina może powodować problemy z ciągiem,
- kształt przekroju wkładu – wkład należy dobrać do rodzaju istniejącego komina. Pozwoli to na zapewnienie odpowiedniego ciągu, a tym samym przełoży się nie tylko na efektywność, ale też na bezpieczeństwo domowników. Do kominów o przekroju kwadratowym stosuje się wkłady o przekroju okrągłym, do prostokątnych zaś przeznaczone są wkłady o przekroju owalnym.
Zabezpieczenie przed skroplonymi spalinami
Bardzo ważną kwestią związaną z dostosowaniem komina do kotła na paliwa stałe jest także właściwe zabezpieczenie przed skroplonymi spalinami. Szczególnie niebezpieczne są spaliny emitowane w wyniku spalania pelletu czy ekogroszku, ponieważ mają one stosunkowo niską temperaturę. Niska temperatura spalin sprzyja z kolei ich skraplaniu się, co powoduje wytwarzanie się wewnątrz komina mieszaniny skroplonej pary wodnej oraz innych zawartych w spalinach związków chemicznych, takich jak tlenek siarki i tlenek węgla. Zjawisko to nazywa się kondensatem. Jako że ma on właściwości żrące, może mieć niszczący wpływ na stan komina i powodować jego rozszczelnienie. Z tego powodu kominy do kotłów na paliwa o niższej temperaturze spalania powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej, która jest odporna na szkodliwy wpływ skroplonych spalin.
Aby dostosować istniejący komin do paliw generujących spaliny o niższej temperaturze, najlepiej zamontować odpowiedni wkład kominowy ze stali żaroodpornej, który będzie odporny na korozję chemiczną. Wkłady stalowe ze stali kwasoodpornej typu nadają się znakomicie do montażu wewnątrz istniejących systemów kominowych. Mają budowę modułową i są bardzo lekkie, co znakomicie ułatwia montaż. Ich budowa gwarantuje dobrą szczelność, a gładkie ścianki wewnętrzne w znacznym stopniu ograniczają osadzanie się sadzy.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki komin będzie najlepszy do kotła na paliwo stałe, wszystko zależy bowiem od rodzaju paliwa. Każdorazowo warto przeanalizować tę kwestię indywidualnie, biorąc pod uwagę rzeczywiste parametry urządzenia grzewczego.