Jak chronić swój dom przed upałem?

systemy żaluzji fasadowych

Lato w pełni. Słońce świeci jasno na niebie, ogrzewając ziemię i powodując, że temperatury przekraczają komfortowy poziom. W takim stanie rzeczy najlepiej szukać schronienia wewnątrz budynków. Ale jak możesz chronić swój dom lub mieszkanie przed gorącem? A jaki wpływ ma na to stolarka okienna?

Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej okien

Jednym z najważniejszych parametrów okien jest ich izolacyjność termiczna. Chroni wnętrze pomieszczenia przed warunkami panującymi na zewnątrz. Zimą pozwala to utrzymać ciepło w pomieszczeniu, a co za tym idzie – zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Latem przy zamkniętych oknach pozwala zachować chłód i ograniczyć dostęp ciepłego powietrza do wnętrza.

Latem korzystnie sprawdzają się okna z szybami o niewielkim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej. Współczynnik ten wyrażony jest w procentach (im wyższa wartość, tym więcej energii słonecznej przechodzi przez przeszklenie), a wpływ na niego ma m.in. ilość tafli szkła tworzących zestaw szybowy. Może to jednak stanowić problem zimą, kiedy niewielka ilość energii słonecznej nie będzie w stanie zapewnić zadowalającej izolacji wnętrza. W efekcie może to skutkować wzrostem rachunków za ogrzewanie.

Niestety zmiany klimatyczne powodują, że w nadchodzących latach możemy spodziewać się coraz więcej upalnych dni i zdecydowanie mniej chłodnych. Zatem wszelkie wydatki na klimatyzację i chłodzenie pomieszczeń mogą przyczynić się do drenażu domowego budżetu.

Szkło przeciwsłoneczne w oknach selektywnych

Szyba przeciwsłoneczna to kolejny element stolarki okiennej, który może pomóc w walce z upałem. Ich głównym zadaniem jest ochrona wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem.

Szkło przeciwsłoneczne dzieli się na trzy typy: absorpcyjne (Antisol), refleksyjne (Stopsol) i selektywne. Dwa pierwsze typy są obecnie stosowane sporadycznie, a najpopularniejszym rozwiązaniem jest szklenie selektywne.

Szyby selektywne pokrywane są wielokrotnie tlenkami metali. Pozwala to na wytworzenie powłoki zapewniającej pożądany poziom odbicia. W ten sposób ogranicza się ilość przenikającej do wnętrza energii słonecznej, a także zapobiega utracie ciepła z wewnątrz na zewnątrz.

Jest to najbardziej kompleksowe rozwiązanie dostępne na rynku. Pozwala na zachowanie neutralnej barwy przeszklenia oraz łączy wysoką przepuszczalność światła z ochroną przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia.

Alufasada – Matmont oferuje trzy rodzaje szyb selektywnej ochrony przeciwsłonecznej: Combi NeutralCOOL-LITE SKN i SunGuard SuperNeutral. Różnią się głównie wariantami, w jakich są dostępne. Wszystkie osiągalne rodzaje szkła charakteryzują się wysokim poziomem izolacyjności termicznej oraz optymalnym stosunkiem przepuszczalności światła do przepuszczalności energii słonecznej. Dzięki temu do wnętrza wpada dużo naturalnego światła, a mimo to jest chronione przed przegrzaniem.

systemy żaluzji fasadowych

Osłony ochronne zewnętrzne tworzą barierę termiczną

Wraz z oknami o dobrych parametrach, które chronią wnętrze pomieszczenia przed przegrzaniem, warto zamontować także osłony zewnętrzne – rolety czy żaluzje fasadowe.

Ekrany zewnętrzne spowalniają wymianę ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Dzieje się tak, ponieważ oprócz szyb tworzą dodatkową barierę termiczną.

Modelowym rozwiązaniem przynoszącym skuteczne działania mogą być systemy żaluzji fasadowychroletami Skyfow, których montaż w otworze okiennym na elewacji budynku pozwala obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o 10 stopni Celsjusza (przy temperaturze zewnętrznej 35 stopni Celsjusza)! Przy użyciu osłon zewnętrznych, znacząco obniżymy również koszty klimatyzacji. Ponadto jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska, gdyż obniża zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Reasumując, połączenie osłon zewnętrznych ze szkłem przeciwsłonecznym o dobrych parametrach termoizolacyjnych znacznie ograniczy negatywne transmitowanie ciepła do wnętrza naszego domu, mieszkania czy biura. Pozwoli to nam efektywnie zwiększyć komfort przebywania, odpoczynku i pracy w naszych wnętrzach.

Warunki korzystania z bariery termicznej

Nawet najlepsze ramy okienne z najwyższej klasy wstawkami szklanymi i osłonami zewnętrznymi nie sprawdzą się w walce z upałem, jeśli użytkownik nie będzie respektował pewnych zasad, których należy przestrzegać, aby ochłodzić pomieszczenie.

Przede wszystkim pamiętaj, że okna powinny być zamknięte w porze dnia o największym nasłonecznieniu i najwyższej temperaturze. Cechą charakterystyczną ciepła jest to, że latem przenika i ogrzewa chłodniejsze miejsca, zimą zaś ucieka z wnętrza i wychładza pomieszczenie.

Najlepiej otwierać okna po zmroku i zamykać rano, zanim słońce zacznie intensywnie nagrzewać.

Oczywiście osłony (żaluzje, rolety) montowane od strony zewnętrznej powinny być całkowicie zamknięte. Tylko w ten sposób spełnią rolę dodatkowej bariery termicznej i ograniczą dopływ ciepła do pomieszczenia.

Musimy też pamiętać o regularnym nawadnianiu swego organizmu, noszeniu lekkich i przewiewnych ubrań oraz ograniczaniu korzystania z urządzeń elektrycznych generujących ciepło. Z upałem nie ma żartów!