Jak poprawnie obsługiwać grzejnik elektryczny z programatorem?

grzejnik elektryczny z programatorem

W wielu domach grzejnik elektryczny z programatoremstał się popularnym urządzeniem wspomagającym utrzymanie właściwej temperatury w domu. Ciągłe dogrzewanie domu podczas zimowych miesięcy może szybko stać się kosztowne, ale niektóre zimy sprawiają, że jest to konieczność. Niestety dla wielu z nas wiąże się to z wysokimi kosztami ogrzewania. Jednak według badań wielu z nas popełnia kosztowne błędy, jeśli chodzi o korzystanie z programowalnego grzejnika. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym błędom lub nadużyciom popełnianym podczas korzystania z inteligentnego grzejnika oraz sposobom ich uniknięcia, aby utrzymać rachunki za ogrzewanie na jak najniższym poziomie, jednocześnie pozostając w przytulnym i ciepłym mieszkaniu przez całą zimę.

Sprawdź, czy dobrze ustawiasz grzejnik elektryczny z programatorem

Wydaje się zupełnie oczywiste, że grzejnik elektryczny z programatorem powinien mieć zawsze dobrze ustawioną temperaturę. Wiadomo przecież, że ustawienie odpowiedniej temperatury na programowalnym termostacie jest kluczem do komfortu w domu. Jednak wiele osób ma tendencję do przegrzewania swoich domów, co prowadzi do marnowania energii i niespokojnych, dusznych nocy, które skutkują całodniowym bólem głowy. I chociaż komfortu nie można określić w skali absolutnej, zalecenia na zimną pogodę sugerują, że temperatura w salonie powinna wynosić około 21-22°C, podczas gdy w sypialniach i wszystkich innych zajmowanych pokojach być ustawiona na nie więcej, niż 17-18 stopni. W żadnym pomieszczeniu temperatura ustawiona na grzejniku elektrycznym nie powinna przekraczać 25°.

Niestety podstawowe systemy centralnego ogrzewania nie pozwalają na sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach i zbyt często na korytarzu znajduje się tylko jeden termostat, co utrudnia zbilansowanie temperatur w domu. Pomoże tu jednak prosta wskazówka: włącz ogrzewanie i ustaw grzejnik elektryczny z programatorem w salonie na komfortowym poziomie. Następnie ustaw zawory w pozostałych pomieszczeniach, z których korzystasz o jeden poziom niżej. Na przykład, jeśli poziom ustawiony na grzejniku w salonie daje Ci uczucie komfortu, gdy jest ustawiony na poziomie 4 na zaworze grzejnika, twoja sypialnia powinna znajdować się na poziomie 3 lub niższym. Termostat w korytarzu powinien być ustawiony na 20° – ponieważ jest to ostatnie miejsce do rozgrzania, zapewni to, że wszystkie pomieszczenia utrzymają komfortową temperaturę bez przegrzewania. Nieużywane pomieszczenia powinny mieć zamknięte drzwi, a grzejniki ustawione na możliwie najniższy poziom.

Grzejnik elektryczny z programatorem nie służy do szybkiego nagrzewania

Jeśli właśnie wróciłeś do zimnego domu w mroźny zimowy dzień, rozsądne może wydawać się, że grzejnik elektryczny z termostatem pozwoli Ci szybko uzyskać komfortową temperaturę. Ale to nie pomoże ci szybciej poczuć się ciepło i komfortowo. Powód jest prosty: termostat nie ma kontroli nad tym, jak szybko Twój dom się nagrzewa; wszystko, co robi, to ustawienie końcowej temperatury dla Twojego poziomu komfortu. Najlepiej myśleć o termostacie jako ograniczniku temperatury. Pozwala na pełne włączenie ogrzewania, aż do osiągnięcia ustawionej temperatury, w którym to momencie termostat wyłączy ogrzewanie, aż temperatura ponownie spadnie. Ustawienie termostatu powyżej poziomu komfortu pozwoli zatem systemowi na przegrzanie pomieszczeń, powodując nieprzyjemne ciepło i duszność, a rezultacie marnowanie energii.

Wyłączasz grzejnik elektryczny z programatorem, gdy nie ma Cię w domu?

Aby zwiększyć efektywność energetyczną, najlepszą rzeczą do zrobienia jest obniżenie temperatury, gdy nie ma Cię w domu. Ilość ciepła traconego przez dom jest powiązana z różnicą temperatur pomiędzy wnętrzem domu i na zewnątrz, więc im zimniej jest na zewnątrz, tym więcej ciepła tracisz, a im cieplej jest w środku, tym więcej ciepła tracisz. Zmniejszenie tych poziomów utraty ciepła jest ważne, ponieważ im mniej ciepła tracisz, tym mniej energii będziesz potrzebować do utrzymania komfortowej temperatury w domu.

Powrót do zimnego domu powoduje, że większość ludzi podkręca grzejnik elektryczny z programatorem na więcej niż normalny poziom komfortu, przegrzewając dom i marnując zaoszczędzone pieniądze, używając niskiej temperatury, gdy nie ma ich w domu. Programowalne termostaty są idealne, aby uniknąć tego rodzaju marnotrawstwa energii, zapewniając powrót do domu do ciepłych pomieszczeń, które działały wydajnie podczas Twojej nieobecności.