Izolacja poddasza pianą

ocieplanie pianą

Jesień cieszy nasze oczy. Złocą się leśne ścieżyny. Wciąż jest ciepło, chodzimy w lekkich płaszczykach i zbieramy liście. Jest wspaniale, niemniej już wkrótce nadejdą deszcze, chłodne i krótkie dni. A potem zima skuje nasze serca. Na szczęście można temu zapobiec, decydując się na izolację poddasza pianą. 

Kiedy ocieplić pianą poddasze?

Pytanie – “kiedy ocieplić pianą poddasze?” można rozumieć dwojako. Najpierw, w którym momencie stawiania domu? Otóż dobrze zrobić to odpowiednio wcześniej. Zatem wówczas, kiedy budynek stoi już w stanie surowym. Najlepiej metodę ociepleniową uwzględnić już podczas projektowania wymarzonej posesji. W takim wypadku, później nie będziemy musieli robić żadnych poprawek, co – trzeba przyznać – bywa dość kosztowne. Wprawdzie ociepla się pianą również obiekty reprezentujące stare budownictwo, ale często proces ten trwa dłużej i jest kosztowniejszy. Wówczas warto rozważyć wszelkie “za” i “przeciw”.

Poza tym często spotykamy się z pytaniem, jaka pora roku będzie najlepsza do przeprowadzenia pracy ociepleniowej. Pytając się profesjonalistów, uzyskujemy odpowiedź, że robi się to w każdej porze roku, zatem zarówno latem jak i zimą. Przy czym zwraca się również uwagę na to, aby nie było ani zbyt zimno ( na przykład – 20 stopni Celsjusza), ani nadmiernie ciepło (w zenicie lata). Również deszcz oraz inne opady atmosferyczne mogą spowolnić izolację domu.

Izolacja poddasza pianą – zalety

Zalet zastosowania poliuretanu przy izolacji poddasza (ocieplanie poddaszy) jest bardzo wiele. Nie wystarczyłoby zapewne miejsca w artykule, aby je wszystkie choćby powierzchownie omówić. Dlatego też skupimy się na najbardziej odczuwalnych oraz istotnych atutach piany poliuretanowe.

Niwelacja mostków termiczna

Konstrukcja poddasza zwykle ma wiele mniejszych i większych luk. W związku z tym naczelnym zadaniem jakie stoi przed ekipą ociepleniową jest wypełnienie ich szczelnie odpowiednim materiałem. Niewątpliwie jest nim piana PUR, którą rozprowadza się po powierzchni metodą natryskową. Zatem wszystkie szczeliny zostają równomiernie ocieplone.

Paroprzepuszczalność

Poliuretan z jednej strony powstrzymuje ciepło przed ucieczką, ale z drugiej przepuszcza parę. Jest zatem paroprzepuszczalny. To istotny atut, bowiem uniemożliwia grzybom i bakteriom, aby się harmonijnie rozwijały w obrębie naszego domu. Nie chcemy mieć takich sublokatorów!

Właściwości przeciwhałasowe

Zachowanie energii cieplnej oraz odprowadzenie pary to jedno. Ale wspomnijmy jeszcze o tym, że szczelna warstwa naniesionej piany tworzy swoistą osłonę przed hałasem. Odtąd nieprzyjemne dla uszu dźwięki nie przedzierają się do naszej przytulnej domowej twierdzy.

Domownikom nie pozostaje nic innego jak spędzać miło czas w rodzinnym gronie bez obaw, że fala zimna wtargnie do zacisznych pomieszczeń!

One thought on “Izolacja poddasza pianą

  1. Poza tym często spotykamy się z pytaniem, jaka pora roku będzie najlepsza do przeprowadzenia pracy ociepleniowej. Pytając się profesjonalistów, uzyskujemy odpowiedź, że robi się to w każdej porze roku, zatem zarówno latem jak i zimą.

Comments are closed.