Grzejniki na podczerwień – co warto o nich wiedzieć?

grzejniki na podczerwień

Dokonanie wyboru odpowiedniego systemu grzewczego to nie lada sztuka, ponieważ jedynym sposobem weryfikacji jego efektywności jest sezon grzewczy. Dopiero korzystając z wybranej metody ogrzewania jesteśmy bowiem w stanie określić, czy liczba źródeł ciepła w naszym domu lub gwarantuje komfort termiczny oraz jak prezentuje się koszt za osiągnięcie tegoż komfortu. Zarówno dla osób, które stoją przed wyborem metody ogrzewania, jak również dla tych, które pragną zmienić posiadany system, doskonałą propozycją są grzejniki na podczerwień. Co warto o nich wiedzieć?

Grzejniki na podczerwień – podstawowe informacje

Jak doskonale wiadomo, kompleksowa wymiana instalacji grzewczej nie jest prostą czynnością – w szczególności, gdy właśnie zakończyliśmy prace remontowe lub wykończeniowe. To właśnie dlatego warto rozważyć zamontowanie grzejnika na podczerwień. Jego montaż nie wiąże się bowiem ani z potrzebą zatrudnienia fachowca, ani skomplikowaną instalacją.

Grzejnik na podczerwień ogrzewa pomieszczenie poprzez emisję fali ciepła. Oznacza to, że energia rozchodzi się równomiernie – dociera do ścian i przedmiotów, wysusza je i wygrzewa. Od nich zaś wtórnie ogrzewa się powietrze w pomieszczeniu. Działa on więc na innej zasadzie niż tradycyjny grzejnik – w jego przypadku ogrzewane powietrze unosi się pod sufit, gdzie robi się najcieplej, natomiast najchłodniejsze powietrze znajduje się przy podłodze. Skutkuje to sporym dyskomfortem termicznym. W efekcie wtórnego nagrzewania powietrza za pomocą grzejnika na podczerwień, temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest o dwa-trzy stopnie wyższa od rzeczywistej. Sprawia to, że komfort termiczny pozostaje bez zmian, zaś oszczędność energii elektrycznej może wynieść nawet 10 procent.

Zobacz grzejniki na podczerwień w sklepie Ekopodczerwien.pl

Podłączenie grzejnika na podczerwień

Grzejnik na podczerwień można zamontować samodzielnie – aby rozpocząć ogrzewanie pomieszczenia za jego pomocą, należy podłączyć go do najbliższego gniazdka elektrycznego oraz termostatu sterującego jego pracą. Ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty, z pewnością zostanie on doceniony przez osoby obawiające się poświęcenia sporej ilości miejsca, jaką musiałyby wygospodarować na kocioł centralnego ogrzewania, składowanie paliwa czy montaż standardowych grzejników. Co więcej, można zawiesić go zarówno na ścianie (także w formie ręcznie malowanych obrazów), jak i umocować na suficie.

Koszty związane z użytkowaniem grzejnika na podczerwień

Cena pojedynczego grzejnika wynosi – w zależności od mocy – od 600 do 1200 zł brutto. Ze względu na fakt, że pracą grzejnika steruje termostat, przy całodobowym ogrzewaniu w sezonie grzewczym pobiera on prąd średnio tylko przez ok 5-6 godzin na dobę. Co więcej, w przeciwieństwie do innych sposobów ogrzewania, nie wymaga on konserwacji, co eliminuje konieczność wykonywania regularnych płatnych przeglądów. Zakup grzejnika pozwala na długo zapomnieć o temacie ogrzewania, gdyż czas bezawaryjnej pracy urządzenia wynosi kilkadziesiąt lat. Jest to zatem inwestycja długoterminowa.

Wpływ na zdrowie

Warto wspomnieć, że ogrzewanie z wykorzystaniem podczerwieni ma zbawienny wpływ nie tylko na portfel. Powstałe w ten sposób ciepło wnika głęboko do organizmu, co pomaga w terapii schorzeń reumatycznych oraz układu ruchu. Wygrzane ściany oznaczają wyeliminowanie ryzyka rozwoju na nich pleśni, która jest szkodliwa dla zdrowia. Z kolei dzięki niższej temperaturze uzyskujemy wyższą wilgotność powietrza. Nasz komfort termiczny nie zmienia się, ale jednocześnie unikamy problemu związanego z ogrzewania pomieszczeń kaloryferami – wysychania błony śluzowej nosa, czyli naturalnej ochrony organizmu przed wirusami i bakteriami. Korzystanie z grzewczych podczerwieni jest także bardzo zalecane alergikom – nie wprawiają w ruch powietrza, a wraz z nim roztoczy i pyłków.

Podsumowanie

Grzejniki na podczerwień stanowią znakomitą alternatywę dla innych paliw, w tym gazu – głównie pod względem ekonomicznym i zdrowotnym. Osoby, które zastanawiają się, jaką metodę ogrzewania wybrać, niezależnie czy dla domu czy przemysłu, zdecydowanie powinny rozważyć tę propozycję.