Postaw garaż blaszany! Zobacz, kiedy sprawdzi się jako pomieszczenie gospodarcze i sprawdź, co zrobić, by maksymalnie wykorzystać możliwości blaszaka!
Choć w nomenklaturze budowlanej są to dwa różne typy budynków, to w rzeczywistości ich funkcje często są podobne. Nic w tym dziwnego, gdyż ludzie zawsze dążą do tego, by maksymalnie wykorzystać możliwości swoich dóbr. Dlatego tzw. blaszak nierzadko bywa nie tylko pomieszczeniem dla pojazdu, ale również obiektem gospodarczym. Kiedy warto tak go traktować? Sprawdź!
Dlaczego warto postawić garaż blaszany?
Konstrukcje tego typu są niezwykle popularne wśród właścicieli działek i domów z ogrodem. Decyduje się na nie coraz więcej osób, co jest zrozumiałe. Garaż blaszany jest niezwykle praktyczny i zapewnia wiele korzyści. Oczywiście najważniejszym jego zadaniem jest stworzenie strefy bezpiecznego parkowania. Garażowany samochód nie jest narażony na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi czynnikami, w tym przede wszystkim opadami deszczu czy śniegu. Dzięki temu chroniony jest przed oddziaływaniem wilgoci, co znacznie wydłuża żywotność karoserii. Wyeliminowane jest także ryzyko powstania wgnieceń czy wybicia szyby z powodu opadów gradu.
Olbrzymim plusem tego typu obiektów jest fakt, że w przypadku powierzchni mniejszej niż 35 m2 nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, a tym samym postawienie blaszaka będzie niezwykle proste pod względem formalnym, a zatem również i szybkie. Atutem jest także niska cena. Dzięki tym zaletom można błyskawicznie i tanio uzyskać komfortową strefę przechowywania pojazdu, a także pomieszczenie gospodarcze.
Kiedy blaszak sprawdzi się jako pomieszczenie gospodarcze?
Traktowanie garażu blaszanego wyłącznie jako zadaszonego parkingu dla auta to zdecydowanie marnotrawstwo jego możliwości. Blaszak świetnie sprawdzi się w roli pomieszczenia gospodarczego czy schowka. Wystarczy przymocować do ścian półki lub haczyki, by zyskać miejsce do przechowywania narzędzi (śrubokręty, piły, kombinerki, urządzenia elektryczne, pudełeczka z gwoździami czy śrubkami itp.). W wielu przypadkach możliwe też będzie ustawienie metalowego regału na grabie, motykę czy łopatę lub kosiarkę.
W przypadku osób, które lubią majsterkować, świetnie sprawdzi się postawienie w blaszanym garażu stołu warsztatowego, do którego można przymocować imadło. Dzięki temu uzyska się wygodną strefę do przeprowadzania różnych napraw. Niemal każdy słyszał też o tym, gdzie swoje biznesy zaczynało wielu dzisiejszych milionerów. Garaż blaszany to dobre pomieszczenie do pracy. Zda on egzamin w roli magazynu lub strefy pakowania paczek oraz składania różnych przedmiotów z dostępnych komponentów.
W blaszaku można zatem nie tylko przechowywać samochód, ale także wykorzystywać go jako pomieszczenie gospodarcze, mały warsztat czy magazyn.
Garaż dostosowany do potrzeb
Najważniejsze jest, by garaż z blachy był dostosowany do potrzeb swojego właściciela. Kluczowym aspektem jest odpowiedni rozmiar. Jeśli planowane jest wykorzystywanie obiektu również jako komórki na narzędzia, konstrukcja nie może być mała. Należy jednak pamiętać, że bez zezwolenia dopuszczalna jest budowa wyłącznie blaszaka o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2. Warto też spytać o rady fachowców. Podpowiedzą oni, jakie rozwiązania okażą się w danym przypadku przydatne.