Fotowoltaika dla początkujących, czyli co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne

fotowoltaika

W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat korzystania z odnawialnych lub „zielonych” źródeł energii. Niektóre rozwiązania, takie jak np. pompy ciepła, czy panele fotowoltaiczne weszły już do powszechnego użytku i niemalże każdy, kto posiada domek jednorodzinny, może z nich korzystać. Ponadto wiele gmin oferuje dopłaty do tego typu urządzeń w ramach różnego rodzaju programów związanych z poprawą jakości powietrza. Jeśli rozważasz tego typu rozwiązanie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Na samym początku warto wyjaśnić, jak w zasadzie działają panele, które montuje się najczęściej na dachach domów jednorodzinnych, ale nie tylko. Otóż panele te złożone są z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są półprzewodnika (krzem), który pochłania promienie słoneczne i wybija elektrony ze swojej pozycji, zmuszając je w ten sposób do ruchu. Ruch ten połączony jest z przepływem elektronów w sieci elektrycznej, przy pomocy odpowiednich złącz, tworząc obwód elektryczny. Trzeba przyznać, że brzmi to dość skomplikowanie, dlatego fotowoltaika to zadanie dla profesjonalistów jak eco-team.pl. Odpowiednie zainstalowanie całego układu wymaga wiedzy i doświadczenia, w związku z czym absolutnie nie powinno się robić tego samemu.

Działanie paneli fotowoltaicznych przy złej pogodzie

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że panele fotowoltaiczne działają wyłącznie wtedy, gdy niebo jest bezchmurne i świeci słońce. Prawda jest jednak zupełnie inna, gdyż najnowsze technologie pozwalają na wykorzystanie przez ogniwa fotowoltaiczne także promieni rozproszonych, które docierają do ziemi w pochmurne dni. Jednyną wadą jest to, że podczas złej pogody produkcja prądu przez panele będzie mniejsza.

Co dzieje się z energią, której nie jesteśmy w stanie wykorzystać w swoim domu?

Podczas pięknych, słonecznych dni panele fotowoltaiczne produkują taką ilość energii, której pojedyncze gospodarstwo domowe nie jest w stanie samodzielnie spożytkować. Nie oznacza to jednak, że niezużyta część przepada. Nadwyżka wyprodukowanej energii jest odprowadzana do sieci elektroenergetycznej operatora publicznego. Ilość odprowadzanej energii jest mierzona przy pomocy specjalnego licznika. W czasie, gdy jest ciemno i panele fotowoltaiczne nie pracują, pobierana jest energia z sieci, a licznik nalicza, ile tej energii pobraliśmy. Na koniec roku oblicza się różnicę pomiędzy ilością oddanej i pobranej energii. W przypadku odpowiednio dobranej instalacji możemy liczyć na zmniejszenie rachunków za prąd nawet o 80% lub więcej.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w poprzednim akapicie. Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, śmiało można przyjąć, że instalacja fotowoltaiczna to bardzo duża oszczędność. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że panele większości producentów posiadają gwarancję na około 10-12 lat, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że będą działały nawet przez 25 lat.