Farba na dach, która zapewni najlepszą ochronę

farba na dach

Nie bez powodu mówi się „mieć dach nad głową”. Ten element budowy może być najistotniejszą częścią domu, która zapewnia nam ochronę. Jednocześnie jest narażona na intensywne działanie warunków zewnętrznych. Jaką ochronę powinniśmy jej zatem zapewnić? Przede wszystkim, należy podjąć działania zapobiegające powstawaniu korozji, która powoduje uszkodzenia mechaniczne i wygląda nieestetycznie. Posłuży do tego odpowiednia farba na dach, która powinna być nie tylko wodoodporna, ale też wytrzymała na działanie innych czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy duże wahania temperatury.

AKSIKOR – farba na dach gwarantująca najwyższą jakość

Farba na dach AKSIKOR przeznaczona jest do malowania dachów z blachy ocynkowanej i z blachy aluocynkowanej, sprawdzi się jednak również przy rynnach, parapetach, ogrodzeniach i innych powierzchniach z blachy ocynkowanej lub z aluocynku, blach aluminiowych oraz przy powierzchniach miedzianych. Posiada ona wszystkie właściwości, jakie powinna mieć farba na dach: jest akrylowa, wodorozcieńczalna, szybkoschnąca i wodoodporna. Dzięki dużej elastyczności, nie ulega uszkodzeniom, gdy blacha kurczy się lub rozciąga pod wpływem zmian temperatury.  Odporność na promieniowanie UV natomiast gwarantuje trwałość koloru i chroni przed pęknięciami.

Jeśli chodzi o kolorystykę, farba na dach AKSIKOR dostępna jest w dziesięciu podstawowych, stonowanych barwach, lecz istnieje także możliwość wykonania kolorowania zgodnie ze wzornikami RAL i NCS.

Przygotowania przed malowaniem dachu

Pierwszym krokiem w naszych przygotowaniach – który zresztą powinniśmy wykonywać profilaktycznie co najmniej raz w roku – będzie ocena stanu technicznego naszego dachu. Pozwoli to nam zaplanować dalsze działania. Jeśli faktycznie jesteśmy zdecydowani na malowanie, powinniśmy oszacować też, ile farby będzie nam potrzebne. Litr farby na dach AKSIOR starcza na pokrycie powierzchni do 10 m2 przy jednokrotnym malowaniu. Niemniej jednak, dla uzyskania najlepszych rezultatów zaleca się nakładanie co najmniej dwóch warstw, a przy wyborze jasnego kolor – nawet trzech.

Kolejny etap to dokładne oczyszczenie odnawianego podłoża. Konkretne działania uzależnione będą tu od uprzednio wykonanej oceny stanu technicznego, ale zawsze konieczne będzie umycie oraz osuszenie. Wymagane może być również mechaniczne usunięcie korozji, pleśni lub mchu, a także wszelkich innych zanieczyszczeń.

Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku dodatkowych warunkach, które dobrze by było uwzględnić, zarówno w trakcie przygotowywania, jak i samego malowania. Wszelkie prace powinny odbywać się, przy temperaturze powyżej 10°C, lecz nieprzekraczającej 30°C, a wilgotność powietrza idealnie nie powinna przekraczać 80%. Powierzchnia, z którą pracujemy, nie może być mokra bądź nagrzana. Samo malowanie natomiast najlepiej jest rozpocząć od krawędzi, załamań, nitów oraz śrub. W przypadku emalii szybkoschnącej zaleca się też nakładanie jej, kierując pędzel zawsze w jedną stronę, co powinno zapewnić najlepszy efekt estetyczny.