Dom wykorzystujący odnawialne źródła energii

Dom wykorzystujący odnawialne źródła energii

O własnym domu marzy duża część Polaków. Dom kojarzony jest z większą prywatnością, ale też komfortem, możliwością wykorzystania przestrzeni zielonej wokół budynku. Decydując się na inwestycję, jaką jest dom, już na etapie projektu warto zadecydować, by dom wspierał nie tylko naszą wygodę, ale także nasze portfele. Współcześnie możliwe jest wybudowanie domu, który będzie pozyskiwał energię ze światła, powietrza czy wody – czyli z odnawialnych źródeł energii. Dlaczego warto postawić na OZE?

Nowoczesny dom dopasowany do potrzeb

Szukając inspiracji na projekt domu, nie zapominajmy, że dom ma być nie tylko wygodny i reprezentacyjny – ma być on przede wszystkim dopasowany do potrzeb użytkowników. Współczesne technologie dają nam dzisiaj praktycznie nieograniczone możliwości związane z automatyzacją poszczególnych systemów w domu, ale też możliwości korzystania z OZE. Odnawialne źródła energii są tematem często podnoszonym w rozmowach związanych z ochroną środowiska – faktem jest, że powinniśmy szczególną uwagę przykładać właśnie do aspektów związanych z przyrodą wokół nas. Jakość środowiska, w którym żyjemy, ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Jakie rozwiązania związane z OZE wybrać?

Dlaczego właśnie OZE?

Odnawialne źródła energii to przede wszystkim promienie słoneczne, ale też wiatr, woda, biogazy. Ich wykorzystanie pozwala na uniezależnianie się od klasycznych dostawców energii oraz od paliw kopalnych, których zasoby szybko się kurczą. Wykorzystanie OZE staje się coraz powszechniejsze – w polskim krajobrazie widzimy nie tylko olbrzymie farmy wiatrowe (umiejscowione głównie na północy i w centralnej Polsce), ale też farmy fotowoltaiczne. Instalacje fotowoltaiczne tworzone są również przy polskich domach – to doskonała forma wytwarzania taniej energii, dzięki czemu możliwe jest uniezależnienie się od klasycznych dostawców. Atutem odnawialnych źródeł energii jest również to, że nie emitują one żadnych szkodliwych zanieczyszczeń, nie generują problematycznych odpadów.
Jak w praktyce wygląda pozyskiwanie OZE na potrzeby własnego domu?

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika jest najchętniej wybieranym systemem OZE dla klientów indywidualnych. Duża konkurencja firm i instalatorów pozwala na szybkie zaprojektowanie instalacji oraz jej skonstruowanie. Myśląc o instalacji fotowoltaicznej, przede wszystkim konieczne jest określenie zapotrzebowanie domu na energię. Warto przeanalizować rachunki za energię z poprzednich miesięcy, określić, czy w przyszłości w domu pojawi się dodatkowy sprzęt wykorzystujący prąd (np. nowa płyta indukcyjna). Dzięki określeniu zapotrzebowania domu na energię możliwe jest zaprojektowanie optymalnej instalacji, dopasowanej do danych potrzeb. Instalacja składa się z aluminiowej konstrukcji, która umieszczana jest najczęściej na dachach domów, rzadziej na poziomie gruntu. Elementem najbardziej charakterystycznym są moduły fotowoltaiczne. Niezwykle istotnym elementem jest falownik – to właśnie to urządzenie zmienia prąd stały w prąd zmienny, który jest wysyłany do domowej sieci. Co z nadmiarem wyprodukowanej energii? Aby móc lepiej zarządzać wyprodukowaną energią, warto rozważyć kupno magazynu PV.

O czym pamiętać tworząc instalację fotowoltaiczną?

Decydując się na fotowoltaikę przy domu, wybierzmy doświadczonego instalatora – doradzi on jakie komponenty wybrać, aby całość spełniała oczekiwania i była zgodna z normami. Na rynku dostępne są różnorodne moduły fotowoltaiczne, jak również komponenty. Konieczne jest także rozważenie, gdzie powinna być postawiona instalacja: na dachu czy też na ziemi. Wielu klientów decyduje się na samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej – jest to oczywiście możliwe, jednak musimy pamiętać, że odbioru takiego urządzenia musi dokonać osoba uprawniona. Tylko wtedy możliwe będzie legalne przypięcie instalacji do sieci.

Pompa ciepła – ekologiczny sposób na ciepło w domu

Pompa ciepła to drugi pod względem popularności produkt i rozwiązanie wybierane do domów, w których ważna jest ekologia. Pompa pozwala na pobieranie energii cieplnej z zewnątrz i zasilanie nią domowej sieci grzewczej lub też wykorzystanie jej do ogrzania wody użytkowej. Pompy ciepła coraz częściej wybierane są razem z fotowoltaiką – do działania pompy potrzebna jest energia elektryczna, która może pochodzić właśnie z promieni słonecznych. Warto pamiętać, że pompa ciepła sprawdzi się w domach, gdzie wykonana jest dobra izolacja ścian, wymienione są okna. Dzięki temu dom zatrzymuje ciepło, a jego dogrzewanie odbywa się sporadycznie. Przed kupnem pompy ciepła warto wykonać audyt termomodernizacyjny.

Przydomowa turbina wiatrowa

Ciekawą nowością na polskim rynku są turbiny wiatrowe, które mogą być umieszczane na prywatnych działkach. Ze względu na niedawne zmiany w prawie, instalacja takich turbin jest znacznie prostsza i nie wymaga wielu formalności. Zadaniem turbiny jest generowanie prądu z wiatru – nowoczesne turbiny okazują się przydatne już przy prędkościach wiatru rzędu 3m/s.

Żyj bardziej ekologicznie

Przedstawione wyżej rozwiązania to nowoczesne propozycje, które nie tylko pozwolą na uzyskiwanie czystej energii z natury – przede wszystkim wpłyną one na możliwość poczynienia oszczędności i uniezależnienia się od tradycyjnych dostawców energii. Odnawialne źródła energii to przyszłość – warto rozważyć metody ich pozyskiwania na własny użytek już na etapie planowania budowy domu, dzięki czemu dom stanie się bardziej samowystarczalny.