Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie leży serce systemu PV? Jaki element steruje pracą całego układu i zapewnia stabilny przesył prądu? Spośród licznych komponentów instalacji, które podzespoły odpowiadają za rozłączenie w celu ochrony przed zwarciem? Zapewne domyślasz się już, że wszystkie postawione tu pytania dotyczą inwertera. Dowiedz się więcej o urządzeniu, jakie odgrywa fundamentalną rolę w fotowoltaice.
Inwerter fotowoltaiczny — co to takiego?
Falownik jest tym elementem systemu ogniw solarnych, który odpowiada za przemianę prądu stałego w prąd zmienny. Dlaczego to takie ważne? Otóż panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały DC. Tymczasem wszystkie sprzęty elektroniczne wymagają zasilania AC.
Inwerter hybrydowy przejmuje na siebie zadania związane z konwersją ładunku i sterowaniem parametrami pracy układu. Kupując tego typu sprzęt, zyskujesz jednocześnie możliwość zasilania akumulatorów off-grid w godzinach największej wydajności paneli fotowoltaicznych.
Jakie dodatkowe funkcje oferują inwertery fotowoltaiczne?
Czy wiesz, jakie inne zadania realizuje falownik? Inwestycja w inwerter hybrydowy otwiera dostęp także do dodatkowych funkcji. Do najważniejszych trzeba zaliczyć:
- monitorowanie danych eksploatacyjnych i przekazywanie komunikatów o błędach,
- synchronizowanie parametrów przesyłu z wymogami sieci energetycznej,
- decydowanie, jaką ilość nadwyżek energii instalacja przekaże do sieci w danym momencie,
- śledzenie maksymalnego punktu mocy ogniw fotowoltaicznych (MPPT),
- funkcja hybrydowa, czyli możliwość ładowania akumulatorów off-grid,
- i wiele innych.
Wybór właściwego modelu ma długotrwałe konsekwencje na wydajności i stabilności systemu PV. Skorzystaj z pomocy ekspertów LogicPower i dobierz specyfikację inwertera do Twojej instalacji.
Jakie rodzaje inwerterów są dostępne na rynku?
Skoro wiesz już, czym jest falownik i jakie funkcje pełni w systemie ogniw solarnych, powinieneś zapoznać się z rodzajami produktów na rynku. Możemy wyróżnić 3 podstawowe typy urządzeń:
- wyspowe dedykowane wyłącznie do układów off-grid,
- sieciowe (on-grid),
- hybrydowe inwertery fotowoltaiczne.
Ten ostatni rodzaj stanowi połączenie dwóch pierwszych wersji falowników. Wybierz sprzęt uniwersalny, a zyskasz na funkcjonalności całej instalacji. Oszczędzisz również sporo pieniędzy, które musiałbyś przeznaczyć na modernizację systemu i dostosowanie go do wymagań akumulatorów off-grid.
Ze względu na ilość faz przyłączeniowych, falowniki fotowoltaiczne dzielą się na:
- jednofazowe (rekomendowane dla instalacji o mocy poniżej 3 kW),
- trójfazowe (dla wszystkich pozostałych systemów PV).
Opcja hybrydowa okazuje się strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą uniezależnić się od dostawców i zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne w każdej sytuacji.
Gdzie kupić inwerter hybrydowy?
Przy podejmowaniu decyzji zakupowej kieruj się specyfikacją techniczną falownika i parametrami Twojej instalacji. W sklepie LogicPower znajdziesz rozbudowany asortyment inwerterów fotowoltaicznych w wersji tradycyjnej lub hybrydowej. Skontaktuj się ze specjalistami, a otrzymasz fachową poradę i kupisz urządzenie idealnie wpisujące się w Twoje potrzeby.