Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Obalamy mity!

pompa ciepła

Pompy ciepła stanowią coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane głównie w domach jednorodzinnych. Rosnąca popularność tego typu urządzeń wynika z coraz większej troski o środowisko naturalne, a także rosnących cen konwencjonalnych źródeł energii. Niski koszt eksploatacji urządzenia i komfort użytkowania nie przekonują jednak wielu sceptyków zaznajomionych z krążącymi mitami na temat pomp ciepła. 

Pompy ciepła – charakterystyka 

Pompy ciepła stanowią ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie problemu ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Inwestycja w tego typu urządzenie pozwala przez kilkadziesiąt lat cieszyć się komfortem cieplnym w domu. Co więcej możliwość podłączenia pompy do innych instalacji w budynku umożliwia podgrzewania wody oraz chłodzenie pomieszczeń latem. 

Pompy ciepła – największe mity 

Wśród sceptyków nowoczesnych i rozwiniętych technologicznie urządzeń do ogrzewania domu i wody krąży wiele nieprawdziwych teorii, które postaramy się obalić. 

Pompa ciepła generuje hałas

Każde urządzenie z kategorii pomp ciepła przechodzi specjalistyczne badania, podczas których ustalany jest poziom hałasu. Produkty przekraczające dopuszczalny poziom dźwięku nie zostaną dopuszczone do sprzedaży, dlatego też nie ma obawy o nieznośny poziom hałasu. Obecnie produkowane urządzenia konstruowane są tak aby nie zakłócać spokoju mieszkańców danego gospodarstwa ani sąsiadów. 

Pompa ciepła się nie opłaca

Koszt inwestycji w pompę ciepła i jej montaż nie jest mały, ale warto pamiętać, że jest to inwestycja na kilkadziesiąt lat, a przy zakupie urządzenia u sprawdzonego producenta otrzymasz solidną gwarancję i pomoc w razie awarii. Ponadto koszt zamontowania instalacji gazowej w praktyce bardzo często przekracza kwotę inwestycji przeznaczonej na pompę ciepła, która przez wiele lat wygeneruje spore oszczędności. 

Pompa ciepła nadaje się tylko do nowych budynków 

Pompa ciepła świetnie funkcjonuje zarówno w nowych budynkach jak i zmodernizowanych obiektach. Bez problemu może zastąpić obecny kocioł, czy wspomagać jego pracę. Wybór powietrznej pompy ciepła gwarantuje niewielką ingerencję w konstrukcję budynku, a urządzenie spełnia wszelkie wymagania. 

Pompa ciepła działa na prąd, więc nie jest energooszczędna i ekologiczna 

To prawda, że pompy ciepła potrzebują energii elektrycznej do zasilania i zapewniania pracy sprężarki, jednak ilość prądu pobierana do pracy urządzenia jest niewielka, a skutkuje produkcją dużej ilości energii cieplnej. Pompy wykorzystują głównie energię skumulowaną w gruncie i powietrzu, dzięki czemu spełniają one jak najbardziej funkcję ekologiczną. Istnieje możliwość uzyskania 100% zasilania energią odnawialną poprzez podłączenie pompy do instalacji fotowoltaicznej.