Co zrobić, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu domu?

ogrzewanie

Ceny gazu, węgla i innych paliw służących do ogrzewania domów drożeją z roku na rok. Ostatnie podwyżki spędzają sen z powiek każdemu, kto stosuje konwencjonalne źródła ciepła i nie zanosi się, by obecna sytuacja miała się szybko zmienić. Czy istnieje sposób, by uwolnić się od rachunków za ciepłą wodę i centralne ogrzewanie? Oczywiście, że tak! Dzisiaj dowiesz się co zrobić, by ograniczyć koszt ogrzewania domu w Szczecinie do absolutnego minimum.

Pompa ciepła zapewnia nieograniczony dostęp do ciepła

Pompy ciepła jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Były drogie i mało kto wiedział, do czego tak naprawdę służą. Wraz ze wzrostem świadomości coraz większa ilość inwestorów poważnie rozważa montaż pompy ciepła, bo wiedzą, że oszczędności, jakie można dzięki niej osiągnąć, są naprawdę imponujące.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które w zależności od wersji może pobierać energię z wody, ziemi lub powietrza. Montaż tych urządzeń wiąże się ze sporym wydatkiem, ale jest to jednorazowy koszt. W zamian otrzymujemy całkowite uniezależnienie się od rosnących cen węgla, gazu i oleju opałowego. Już teraz wyraźnie widać, że pompa zwraca się dość szybko i jest doskonałą inwestycją na przyszłość.

Jeśli interesuje nas wydajna i dobrej jakości pompa ciepła w Szczecinie, to w mieście tym bez większych problemów znajdziemy wyspecjalizowane firmy, które służą doradztwem i oferują montaż takich urządzeń w całkiem dobrej cenie. Wybór nie jest co prawda łatwy, ale porównując parametry techniczne, znajdziemy rozwiązanie pasujące do własnych preferencji.

Jak dużo można oszczędzić, decydując się na montaż pompy ciepła?

Tak naprawdę bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od tego, jakim paliwem ogrzewamy nasz dom. Patrząc na ceny gazu i węgla w ostatnich 12 miesiącach wyraźnie widać, że wzrost jest ogromny i często sięga przeszło 50%. To wszystko sprawia, że z roku na rok wzrasta opłacalność montażu takich urządzeń jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.

Wydaje się, że ostatnie podwyżki to dopiero wierzchołek góry lodowej i kolejne lata przyniosą nam jeszcze wyższe ceny paliw opałowych wykorzystywanych do ogrzewania domów jednorodzinnych. Przyjmując, że średniej wielkości dom wymaga 2-3 tys. złotych wydanych na ogrzewanie każdego roku, łatwo policzyć, że oszczędności na samym centralnym ogrzewaniu mogą być bardzo duże, a przecież oprócz ogrzewania ciepłą wodę wykorzystujemy również w instalacji sanitarnej. Ostateczne oszczędności są więc o wiele większe, a korzystając z różnego rodzaju dofinansowań, jesteśmy w stanie zdecydowanie skrócić czas zwrotu całej inwestycji.