Sprężone powietrze jest nieodzownym elementem wielu branż oraz życia codziennego. Bez niego duża część urządzeń miałaby problemy z poprawnym działaniem oraz niemożliwe byłoby zasilenie dużej grupy pneumatycznych narzędzi mechanicznych. Sprężone powietrze wytwarzane jest zazwyczaj za pośrednictwem kompresorów. Niezwykle popularne są sprężarki tłokowe o pojemności 50 litrów, które idealnie sprawdzają się zarówno do użytku domowego, jak i w gospodarstwach rolnych i przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jak wygląda ich budowa oraz co je wyróżnia?
Jak zbudowany jest kompresor tłokowy?
Sprężarka tłokowa nie należy do urządzeń o szczególnie skomplikowanej budowie. Największym elementem jest w tym przypadku zbiornik na sprężone powietrze. Do niego z kolei mocowane są silnik oraz pompa, a także kółka i uchwyt umożliwiające przemieszczanie. Zasada działania takiego kompresora również jest prosta. Wewnątrz silnika porusza się bowiem tłok, który podczas pracy wytwarza odpowiednie podciśnienie. Jest ono odpowiedzialne za odpowiednie otwieranie się zaworów wewnętrznych i wprowadzanie powietrza do wnętrza zbiornika. Ze względu na to, że proces odbywa się w środowisku zamkniętym, powietrze nie ma ujścia i może zostać sprężone. Każda sprężarka tłokowa 50l musi być również wyposażona w zawór bezpieczeństwa. W przypadku przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia w układzie pozwoli on obniżyć je do bezpiecznego poziomu.
Dostępne rodzaje sprężarek tłokowych
Kompresory tłokowe możemy podzielić ze względu na nieco inną budowę silnika i zasadę działa. W związku z tym, na rynku znajdziemy urządzenia:
- napędzane jednym tłokiem,
- posiadające dwa tłoki,
- posiadające napęd pasowy.
Najbardziej popularną grupę stanowią kompresory posiadające napęd bezpośredni, czyli wyposażone w jeden lub dwa tłoki. Są one najchętniej stosowane ze względu na wysoką bezawaryjność i stosunkowo małe rozmiary. Prym wiedzie w tym wypadku sprężarka tłokowa 50l, którą bardzo chętnie wykorzystują podczas pracy mechanicy samochodowi oraz rolnicy. W przypadku zastosowania przemysłowego, podczas którego sprężarka musi pracować w dłuższych interwałach czasowych, warto zastanowić się nad wyborem urządzenia z napędem pasowym. Takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć obciążenie silnika i wydłużyć jego żywotność.
Jakie zalety ma kompresor tłokowy?
Największą zaletą kompresorów tłokowych jest prostota ich budowy oraz nieskomplikowany proces pracy. Dzięki temu możliwe jest zachowanie bardzo wysokiej wydajności i bezawaryjnej pracy przez setki roboczogodzin. Warto wspomnieć również o aspekcie ekonomicznym. Napędzane tłokami nie należą do urządzeń drogich. Dzięki temu decydując się na ich zakup, nie będziemy zbytnio obciążać naszego budżetu domowego lub firmowego.
Jedynym małym minusem kompresorów tłokowych jest konieczność regularnego serwisowania. Należy bowiem możliwe często kontrolować stan oleju w silniku. Pozwoli to zapobiec ewentualnym awariom, które mogłyby mieć wpływ na efektywność pracy i sprężania powietrza.
Popularne miejsca stosowania
Sprężarki tłokowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie, bowiem są konieczne wszędzie tam, gdzie do prawidłowej pracy maszyn i urządzeń wymagane jest sprężone powietrze. Do najbardziej popularnych aplikacji możemy zaliczyć warsztaty samochodowe, gospodarstwa rolne oraz przemysł. Są one również idealne do zastosowania przydomowego. Dzięki sprężarce będziemy w stanie bardzo szybko napompować opony w samochodzie, motocyklu czy rowerze. Sprężone powietrze pozwoli również zasilić proste narzędzia pneumatyczne, przy pomocy których prace mechaniczne będą przebiegać zdecydowanie sprawniej.
Poszukując odpowiedniego kompresora, musimy zastanowić się nad tym, jak będziemy go użytkować. Wersje tłokowe o pojemności 50-ciu litrów idealnie nadają się do mniej skomplikowanych aplikacji. Jeżeli natomiast zapotrzebowanie na sprężone powietrze będzie większe, wówczas warto zastanowić się nad kompresorem z napędem pasowym i większym zbiornikiem.