Jak urządzić salon z aneksem kuchennym

aneks

Integracja kuchni i salonu pozwala na optyczne zwiększenie powierzchni mieszkania. Wydawać się może, że jest to rozwiązanie dedykowane niewielkim pomieszczeniom. Nic bardziej mylnego. Połączenie aneksu kuchennego z pokojem dziennym to także rozwiązanie dla dużych apartamentów, loftów i ogromnych domów. Wszystko zależy od odpowiedniej koncepcji, planu i wykonania.

Nie trzeba poświęcać całego pomieszczenia i organizować w nim kuchnię na wyłączność. Nie ma znaczenia metraż nieruchomości. Dodatkowa przestrzeń przyda się w każdym budynku mieszkalnym. Zachowany pokój można przeznaczyć na sypialnię albo na pokój dla dziecka. Pamiętajmy o tym, że przesunięcie mebli kuchennych i sprzętów AGD to nie wszystko. Najtrudniejsze jest odpowiednie dostosowanie instalacji niezbędnych w naszym aneksie.

Wyspa kuchenna

Rozwiązanie stosowane w salonach o dużej powierzchni. W celu jeszcze większej oszczędności miejsca należy wykonać wyspę tak, aby znajdowały się przy niej miejsca siedzące. Tym sposobem nie musimy ustawiać w salonie stołu i krzeseł. Takie wyjście pozwala na uzyskanie ogromnego blatu roboczego oraz kilku dodatkowych szafek i szuflad. Jednocześnie można doprowadzić instalację wodną oraz elektryczną z tzw. siłą – wówczas bez problemu zamontujemy w blacie zlewozmywak z baterią a także płytę indukcyjną przeznaczoną do przygotowywania potraw.

Nierówne ściany w salonie

Zdarza się, że nie wszystkie ściany w salonie są idealnie równe i ustawione pod kątem prostym w stosunku do innych. Dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie aneksu kuchennego na takiej ścianie. Meble na wymiar wizualnie zakryją nierówności i pozbędziemy się widocznego skosu. W grę wchodzą tylko meble stworzone pod zamówienie. Umieszczenie gotowego zestawu sklepowego może ujawnić wszystkie nierówności. Między meblami a ścianą mogą pojawić się puste przestrzenie. Projekt problematycznych pomieszczeń należy powierzyć specjalistom od aranżacji wnętrz. Profesjonalni projektanci dostępni są pod adresem https://www.abrys.net/

Aranżacja wnętrza

Mając na uwadze nowoczesny wygląd, często projektant wnętrz będzie nalegał na wyburzenie ścianki dzielącej kuchnię i pokój gościnny. Sposób ten powoduje, że z połączenia ciasnej i niewielkiej kuchni oraz pokoju mamy do dyspozycji dużą i przestronną przestrzeń. W takim miejscu przyjemniej będzie spędzać czas a także przygotowywać posiłki. Podczas gotowania nie będziemy czuć się jak w niewielkim zamkniętym pomieszczeniu. Nowopowstały salon z aneksem kuchennym łatwiej też przewietrzyć i doprowadzić do niego świeże powietrze.

Spójność projektu uzyskuje się poprzez dobór odpowiednich materiałów i odcieni dla wszystkich znajdujących się w tym pomieszczeniu mebli. Istnieje możliwość wizualnego podzielenia pomieszczeń przez ułożenie na podłodze innego typu i koloru podłóg czy zróżnicowanie użytych kolorów na ścianach.

Częściej stosuje się dokładnie ten sam typ pokrycia podłóg. Warto postawić na rozwiązanie odporne na wilgotne warunki kuchenne. Mogą to być panele LVT, płytki podłogowe imitujące beton lub ich drewnopodobny rodzaj.

Strefa wypoczynku

W salonie powinniśmy także odpoczywać. Warto więc odpowiednio zaprojektować strefę wypoczynku. Jako, że otwarliśmy przestrzeń w pokoju możemy pozwolić sobie na umieszczenie w nim dużej sofy lub narożnika oraz stołu, na którym będziemy mogli postawić napoje oraz przekąski.  

Zabudowa kuchenna – niezbędne sprzęty

Nie powinno obejść się bez okapu kuchennego. Jego zadaniem jest wyciągnięcie zapachów oraz także wysokiej temperatury na zewnątrz. Powinien on być mało rzucający się w oczy. Zresztą dokładnie tak, jak inne sprzęty. Bardzo często wybieramy kuchnię w pełni zabudowaną, z ukrytymi sprzętami – takimi jak lodówka oraz zmywarka.

Jadalnia oddzielająca dwie strefy

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie strefy jadalnej pomiędzy aneksem kuchennym a strefą wypoczynku. Można stworzyć niewielkiej wysokości ściankę z płyt kartonowo-gipsowych, co będzie proste w wykonaniu a efektowne. Ten sposób sprawdzi się przede wszystkim w bardzo dużych pomieszczeniach. Ustawienie krzeseł i stołu pozwala na wygodę podczas spożywania wspólnych posiłków a może być także miejscem do spotkań i rodzinnych narad. Może także pełnić rolę miejsca do rozgrywania rodzinnych potyczek w gry planszowe. Będzie wygodnie i przyjemnie.

One thought on “Jak urządzić salon z aneksem kuchennym

  1. Zdarza się, że nie wszystkie ściany w salonie są idealnie równe i ustawione pod kątem prostym w stosunku do innych. Dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie aneksu kuchennego na takiej ścianie.

Comments are closed.