Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompy ciepła - Lublin

Pompy ciepła, pomimo coraz większej popularności, wciąż budzą wyjątkowo skrajne emocje. Są one związane przede wszystkim z wysokimi kosztami całej inwestycji. Wynikają też po części z czasu, który musi upłynąć, by poniesione koszty się zwróciły. Dlaczego pompy ciepła wciąż rodzą tak dużą wątpliwość i czy w ogóle warto w nie inwestować? Zebraliśmy najważniejsze informacje, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dlaczego pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem?

Decyzja o zainwestowaniu w pompę ciepła nie jest łatwa do podjęcia. Całe przedsięwzięcie wymaga bowiem dość sporego wkładu finansowego. Może on wahać się nawet w granicach 30 000 zł. Zastanawiając się jednak nad takim rozwiązaniem, warto przekalkulować dokładnie koszty, związane z ogrzewaniem domu w sezonie grzewczym. Wiele osób chciałoby również wiedzieć, czy inwestycja taka zwróci się w niedalekiej przyszłości. Jak się okazuje, poniesione straty rekompensują się już po upływie kilku lat. Na wydajność pompy ciepła duży wpływ ma ocieplenie budynku i jego izolacja. Jeśli starty ciepła są większe, konieczne staje się zakupienie urządzenia z większą mocą. To z kolei generuje jego wyższą cenę. Pompy ciepła to również wybór osób, które przykładają dużą wagę do ekologicznych rozwiązań. Są one bowiem uznawane za przyjazne dla środowiska naturalnego, gdyż nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji i gazów.

Jakie zalety mają pompy ciepła?

Decydując się na pompę ciepła, obniżamy zdecydowanie koszty ogrzewania, co wpływa na budżet domowy. Urządzenia takie znoszą również konieczność przygotowywania i gromadzenia opału, jak np. węgiel czy drewno. Nie trzeba więc dokonywać corocznych zakupów ani też tracić przestrzeni na jego przechowywanie. Warto jednak zainwestować w dobrej jakości pompy ciepła – Lublin dla przykładu jest obszarem działalności firmy APP Energy, cieszącej się sporym zaufaniem i najlepszymi opiniami klientów.

Pompy ciepła - APP Energy Lublin

Czy zakup pompy ciepła się opłaca?

Pompy ciepła to bardzo częsta inwestycja osób, dokonujących termomodernizacji w swoich domach. Jeśli zdecydujemy się na pompy powietrze-woda, nie będzie nawet potrzeby wykonywania dolnych źródeł, jak w przypadku pomp typu solanka-woda. Co więcej, nowoczesne technologie pozwalają nawet na sprawne działanie pomp przy ujemnych temperaturach, choć wówczas ich efektywność nieco się pogarsza. Rozważając taki zakup, warto więc zwrócić uwagę na temperaturę zasilania systemu grzewczego oraz możliwość współpracowania pompy ciepła z używanym do tej pory systemem grzewczym. Jeśli w domu zainstalowane są kotły opalane olejem lub propanem, inwestycja w pompę ciepła nie będzie się opłacać.

Jakie wady mają pompy ciepła?

Pompy ciepła, jak każde urządzenie, mają również swoje wady. Największą z nich są wspomniane już koszty całej inwestycji. Powinna się ona łączyć z założeniem ogrzewania podłogowego, co generuje dodatkowe straty. Chcąc uzyskać wyższą temperaturę w pomieszczeniach, należy uruchomić grzałkę elektryczną, co z kolei odbija się na wysokości rachunków. Dużo trudności sprawia również ustawienie urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie mają większego doświadczenia w tej kwestii. Uruchamiając pompę, należy bowiem ustawić wiele różnych parametrów, co z reguły wymaga pomocy specjalisty. Co więcej, decydując się na pompę ciepła, która będzie korzystała wyłącznie z dolnych źródeł energii, mocno ograniczamy również możliwość zabudowania naszej działki. Na kolektorze poziomym może powstać wyłącznie trawnik lub warzywniak, gdyż potrzebuje on dostępu do promieni słonecznych i wody deszczowej.