Przenikalność cieplna okna – jaki współczynnik przenikania ciepła jest odpowiedni?

budvar_cieple_okna-

Współczynnik przenikalności cieplnej to jeden z najistotniejszych parametrów dotyczących okien. Jeśli szukasz odpowiedniego modelu do twojego domu, poniżej znajdziesz przydatne informacje dotyczące przenikalności. Zanim zamówisz okna do swojego domu, dowiedz się, jak zagwarantować optymalną temperaturę we wnętrzu!

Znajomość istotnych parametrów stolarki okiennej ułatwia porównanie ze sobą różnych modeli stolarki okiennej. Musisz wiedzieć, jaki współczynnik przenikania ciepła okien wystarczy do zapewnienia optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

Współczynnik przenikania ciepła – o czym informuje?

Przenikalność cieplna okna to oznaczenie używane do określenia ilości ciepła, które ucieka przez 1 metr kwadratowy powierzchni okna w czasie 1 godziny, przy założeniu, że temperatura powietrza na zewnątrz jest dokładnie o 1 stopień Kelvina niższa, niż temperatura panująca w budynku. Współczynnik przenikania ciepła znajduje się w specyfikacji technicznej okna. Oznacza się go symbolem U.

Jak oznacza się przenikalność cieplną okien?

Z uwagi na złożoną konstrukcję okien oraz właściwości izolacyjne zastosowanych materiałów i ich połączeń, współczynnik przenikania ciepła określa się osobno dla różnych elementów budowy okna. Przenikalność cieplną oznacza się dla:

  • Uf dla ram,
  • Ug dla pakietu szybowego,
  • współczynnik Uw okna.

Warto zauważyć, że Uf, Ug i Uw to różne parametry, w związku z czym ich wartości nie są jednakowe.

Od czego zależy izolacja cieplna okna?

Wysokość współczynnika przenikania okien zależy od budowy poszczególnych części okna. Na Uw okna największy wpływ ma:

  • konstrukcja profili okiennych, w tym liczba komór,
  • stosunek szerokości ramy do powierzchni szyby (większa powierzchnia szyby to niższe Uw),
  • zastosowanie szyb z ciepłą ramką,
  • liczba szyb w pakiecie szybowym (przenikalność cieplna okien trzyszybowych jest lepsza, niż przenikalność pakietów składających się z dwóch szyb),
  • rodzaj zastosowanego gazu szlachetnego (najlepsze właściwości ma krypton).

Wszystkie te czynniki warto uwzględnić podczas wybierania modelu okna do domu. Szczelność stolarki wpływa na komfort domowników i wysokość rachunków za ogrzewanie.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikalności cieplnej okna obliczany jest jako iloraz ilości ciepła przepływającego przez okno przez iloczyn czasu badania, powierzchni okna i różnicy temperatur. Obliczenie tego parametru należy do zadań specjalnych jednostek notyfikowanych. Mogą robić to także producenci okien pod warunkiem, że podstawy do obliczeń zostały sprawdzone przez taką jednostkę.

Czym charakteryzują się okna energooszczędne?

Okna energooszczędne pomagają zachować optymalną temperaturę w domu. W rezultacie użytkownicy odczuwają większy komfort przebywania w pomieszczeniach. Nazwa okien energooszczędnych sugeruje, że wpływają one na oszczędzanie energii. Jaki współczynnik przenikania ciepła pozwala ograniczyć wydatki poniesiona na ogrzanie domu zimą i schłodzenie go latem? Normy dotyczące termoizolacji określają, że wartość przenikalności cieplnej na poziomie około 0,9 W/m2K jest właściwa dla okien energooszczędnych. Dlatego warto wiedzieć, jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła. Dzięki temu można znaleźć kompromis między ceną okien a ich jakością.

Budvar_współczynnik_przenikania_ciepła

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/czym-jest-wspolczynnik-przenikania-ciepla-okien/

Jaki współczynnik przenikania ciepła okna jest odpowiedni w naszym klimacie?

Wiele parametrów stolarki okiennej podlega regulacjom prawnym. Przepisy unijne określają maksymalne Uw dla okien tradycyjnych i połaciowych. Jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła, norma dla okien elewacyjnych wynosi maksymalnie 0,9 W/m2K. Gdy porównujesz ze sobą różne modele okien, warto przyjrzeć się bliżej, jaka przenikalność cieplna okien jest wykazana w specyfikacji. Im niższa jest wartość Uw, tym lepiej okno izoluje od temperatury panującej na zewnątrz budynku.

Przenikalność cieplna opisuje właściwości okien i drzwi. Warto zwrócić szczególną uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła okna, gdy wybierasz stolarkę okienną do swojego domu.