Co robić, gdy w dachu powstała dziura?

dach

Dziura w dachu może nie tylko obniżyć komfort życia domowników czy zwiększyć rachunki za ogrzewanie, ale też niekorzystnie wpłynąć na stan całej konstrukcji. Osłabiona czy zawilgotniała więźba może stać się niebezpieczna, ponieważ przestanie stabilnie podtrzymywać ciężar dachu. Jeśli więc zauważysz, że w Twoim pokryciu pojawiła się dziura, należy działać szybko i skutecznie! Co zrobić, by ją załatać? Odpowiadamy w artykule.

Czego skutkiem może być dziura w dachu?

Powstanie dziury w dachu może mieć wiele przyczyn, od ułamanej gałęzi, która spadła na pokrycie, przez nadmierne opady uszkadzające jego powierzchnię, po kunę, która stworzyła sobie schronienie na poddaszu. Jednym z najczęstszych powodów jest jednak niedostateczne dbanie o dach, szczególnie w przypadku konstrukcji zbudowanych wiele lat temu.

Materiały, które je pokrywają, z czasem tracą swoje właściwości, a także niszczeją pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak opady, bardzo niskie i wysokie temperatury, wiatr czy promieniowanie słoneczne. Ewentualne błędy konstrukcyjne czy materiały niskiej jakości również mogą doprowadzić do powstania nieszczelności.

Jak naprawić dziurę w dachu?

Naprawa dachów to dość skomplikowany proces, który wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też profesjonalnych narzędzi, które umożliwią jego skuteczne wykonanie. W związku z tym najlepiej korzystać z pomocy specjalistów, którzy dokładnie sprawdzą stan całej powierzchni dachu, a także wszystkich jego elementów. Pierwszym etapem naprawy jest lokalizacja dziur i ubytków.

Następnie należy wybrać odpowiednią metodę załatania dziury, która powinna być dostosowana do ułożonego na dachu pokrycia. W przypadku dachówek może to być wymiana kilku z nich i uszczelnienie warstwy izolacyjnej. Na dachu pokrytym papą należy natomiast położyć jej nową warstwę w miejscu powstałego otworu.

Co robić, by zabezpieczyć dach przed powstawaniem dziur?

Najlepszym sposobem na powstawanie dziur w dachu jest ich profilaktyka. W tym celu warto znaleźć profesjonalną firmę dekarską, taką jak Solidny Dekarz, która pomoże Ci w przeprowadzaniu regularnych serwisów i konserwacji dachu. Okresowe sprawdzanie stanu powierzchni dachu umożliwi szybko wychwycić ewentualne usterki, zanim staną się one poważniejszymi problemami, które będą trudne do naprawy. Właściwe zabezpieczanie pokrycia natomiast przyczyni się do utrzymania go w lepszej kondycji przez wiele lat oraz zminimalizuje ryzyko pojawiania się kłopotliwych dziur i innych mankamentów.