Sita do przesiewania żwiru – wybierz najlepszą możliwą opcję

sita do przesiewania żwiru

Materiały, które wykorzystywane są w budownictwie, bardzo często wymagają po zakupie dodatkowego przetworzenia. Czasem trzeba je skruszyć, z czymś wymieszać, do czegoś dodać. Wymienianie wszystkich możliwości nie ma wielkiego sensu, bo jeśli choć raz wykonywałeś jakieś prace budowlane, doskonale wiesz, o co chodzi. W tym krótkim artykule masz możliwość zapoznania się z techniką, dzięki której możesz szybko przesiać zakupiony materiał sypki i posegregować go tak, aby później móc go łatwo użyć. Najczęściej konieczność przesiewania dotyczy piasku i żwiru. Do tej czynności jest potrzebne trochę miejsca i możliwie duże i wygodne w obsłudze sita do przesiewania żwiru. Najczęściej takie sito wykonane jest z drewnianej lub metalowej ramy, do której przymocowana jest siatka. Rozmiar oka siatki powinien być możliwie dokładnie dopasowany do rozmiaru materiału, który chcemy uzyskać, aby wszystkie większe cząsteczki zostały odrzucone i nie zanieczyściły materiału budowlanego.

Czy sita do przesiewania żwiru muszą być metalowe?

Pewnie nie raz, gdy przygotowywałeś się do przesiewania żwiru od piasku, zastanawiałeś się, czy sita do przesiewania żwiru muszą być wykonane z tak ciężkich materiałów i czy muszą zajmować tak wiele miejsca. Okazuje się, że metal nie jest jedynym materiałem, z którego wykonuje się takie sita. Co ciekawe, przez ludzi, którzy na co dzień zajmują się przesiewaniem, sita metalowe nie są nawet uznawane za najwygodniejsze ani najtrwalsze.

Okazuje się, że sita wykonane z siatki metalowej mają skłonność do zatykania się oczek i kiedy ilość takich zapchanych elementów przekroczy pewną wartość, dalsze przesiewanie staje się nieefektywne, trzeba przerwać pracę i wyczyścić sito. Co oczywiste, takie przestoje nie są mile widziane i wprowadzają znaczne straty czasowe i finansowe. Dlatego wszędzie tam, gdzie potrzebne są sita znacznie bardziej wytrzymałe i bardziej odporne na ścieranie i których tendencja do zapychania się jest znacznie mniejsza, stosuje się sita napinane i maty poliuretanowe wykonane ze specjalnie fabrykowanych tworzyw sztucznych.

Dlaczego warto stosować poliuretanowe sito do przesiewanie żwiru

Okazuje się, że sita do przesiewania żwiru, które są wykonane z poliuretanu, mogą w niektórych zastosowaniach wykazywać się nawet dziesięciokrotnie dłuższą żywotnością, niż zastosowane w tym samym miejscu sito z siatką metalową. Oczywiście, nie ma to większego znaczenia, jeśli praca, którą chcesz wykonać, ma charakter jednorazowy i po jej zakończeniu sito nigdy więcej nie będzie już używane. Jeśli jednak jesteś profesjonalistą i Twoja praca polega na ciągłym sortowaniu i segregowaniu materiałów sypkich różnych frakcji, może się okazać, że zastosowanie sita o większej odporności mechanicznej może znacznie obniżyć koszty Twojej pracy.

Dodatkowo w sytuacji transportowania i segregowania kruszyw suchych okazuje się, że sita poliuretanowe mają znacznie niższą skłonność do zapychania się, dzięki czemu znacznie obniża się ilość przestojów. Każdy przestój wywołany koniecznością czyszczenia sita sprawia, że wydłuża się znacznie czas transportu i załadunku materiałów budowlanych, co również w znaczący sposób zmniejsza dochodowość prowadzonego biznesu. Jak więc widać, powszechne zastosowanie sit poliuretanowych w miejsce sit metalowych może w krótkim czasie podnieść dochodowość przedsiębiorstwa, które zajmuje się transportem i magazynowaniem materiałów budowlanych.

Sita napinane czy montowane na stałe?

Wysoka elastyczność sit poliuretanowych pozwala na stosowanie zupełnie innej techniki ich montażu na ramie. Dzięki temu są one też znacznie mniej podatne na ewentualne błędy montażu i wynikające z nich straty w żywotności i wydajności systemu transportowego i sortującego. Jak się okazuje, W firmie Progress Screens można się zaopatrzyć w sita poliuretanowe do wszystkich rodzajów urządzeń sortujących i przesiewaczy. Aby dokonać zmiany sita, nie ma potrzeby wymiany rzeszota, co sprawia, że cały proces wymiany jest bardzo szybki i może zostać w całości wykonany przez profesjonalnie wyszkolony personel.