Czym cechują się ogniwa fotowoltaiczne?

fotowoltaika

Fotowoltaika to popularne rozwiązanie, z jakiego korzystają firmy oraz odbiorcy prywatni. W dzisiejszych czasach pozyskiwanie energii ze słońca ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić i wpływać na ochronę środowiska. Czym są ogniwa fotowoltaiczne? Gdzie szukać ciekawych rozwiązań? Jak działa fotowoltaika? Jak wygląda budowa ogniw fotowoltaicznych? O czym należy pamiętać?

Pojęcie ogniw fotowoltaicznych

Szeroką ofertę fotowoltaiki znajdziemy na stronie synergio.pl. Firma dokłada wszelkich starań, aby sprostać wymogom każdego odbiorcy. Okazuje się, że ogniwa fotowoltaiczne to najmniejszy i podstawowy element w panelach fotowoltaicznych. Są nazywane także fotoogniwami lub ogniwami słonecznymi. Mają za zadanie przetwarzać energię z promieni słonecznych w prąd elektryczny. W tym wypadku niezbędne są ich właściwości fizyczne. W sytuacji, gdy promienie słoneczne padają na ogniwo, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne.

Budowa ogniwa fotowoltaicznego

Pamiętajmy o tym, że ogniwa tego typu muszą bazować na właściwościach półprzewodników. Z tego względu do ich budowy najczęściej stosuje się pierwiastki typu krzem, selen i german. Użycie krzemu ma wiele zalet – pierwiastek posiada na ostatniej powłoce cztery walencyjne elektrony. Zjawisko fotoemisji zachodzi najszybciej w atomach, jakie posiadają ich sporą ilość, co warto mieć na uwadze. Producenci paneli łączą krzem z innymi pierwiastkami, np. z selenem. To pozwala uzyskać jeszcze większą liczbę elektronów walencyjnych.

Fotoogniwa są zbudowane z dwóch warstw półprzewodnika. Pierwsza warstwa to cienka powłoka typu n, jaka znajduje się na górze. Nad nią umieszcza się z kolei elektrodę ujemną i powłokę antyrefleksyjną. Na spodzie natomiast znajduje się dodatnia elektroda. Warstwa druga jest grubsza – to warstwa typu p. Obie warstwy są oddzielone za pomocą bariery potencjałów, co tworzy w sumie złącza p-n.

Jak działa ogniwo fotowoltaiczne?

Ogniwo słoneczne działa sprawnie i wydajnie w całej instalacji fotowoltaicznej. Na początku fotony zderzają się z elektronami, przekazując im swoją energię. Jeśli wartość jest odpowiednia, zachodzi zjawisko fotoemisji, czyli wybicia elektronów z atomowych orbit. Każda z orbit ma za zadanie uzyskać ładunek. Miejsce, gdzie nie ma już elektronu, nazywane jest dziurą. Przemieszczenie ładunku elektrycznego powoduje różnicę potencjałów, czyli elektrycznego napięcia. W efekcie uzyskujemy prąd elektryczny, z jakiego skorzystamy w domu lub w firmie. Fotowoltaika cieszy się bardzo dużym uznaniem na rynku.