Czyszczenie ekranu telewizora – jak robić to właściwie?

czyszczenie ekranu telewizora

Seriale żądzą się swoimi prawami i wiadomo, że zawsze najważniejszy jest początek kolejnego odcinka. Nawet trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy uruchamiasz telewizor, by zobaczyć kolejny odcinek ulubionego programu i… nic się nie dzieje. Aby tego uniknąć i utrzymać telewizor w doskonałym stanie, musisz regularnie przeprowadzać czyszczenie ekranu telewizora, aby był wolny od kurzu, brudu i odcisków palców. Jednak użycie niewłaściwej metody czyszczenia, takiej jak bezpośrednie spryskanie telewizora żrącymi chemikaliami, może spowodować trwałe uszkodzenie i unieważnić gwarancję, która nadal może obowiązywać.

Dlatego w tym krótkim poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć najbezpieczniejsze, najskuteczniejsze metody i produkty gospodarstwa domowego, dzięki którym czyszczenie ekranu telewizora i każdego innego urządzenia do wyświetlania obrazu będzie skuteczne i zajmie Ci niewiele czasu. Twój telewizor podziękuje Ci za to swoją gotowością do ​​oglądania całkowicie na pozbawionym smug ekranie.

Skuteczny sposób na czyszczenie ekranu telewizora

Bez względu na rodzaj telewizora, czyszczenie ekranu telewizora zwykle przeprowadza się w taki sam sposób. Wszystko, czego potrzebujesz do czyszczenia ekranu telewizora, to:

  • chusteczki nawilżone specjalnym płynem, który właściwie zadba o Twój ekran, lub
  • sucha ściereczka z mikrofibry, która jest przeznaczona do delikatnego czyszczenia i usuwania smug z okularów, telefonów komórkowych i obiektywów aparatu.

Chociaż do wyboru masz pewnie wiele różnych ściereczek z mikrofibry, najlepiej sprawdzą się te, o możliwie największym rozmiarze. Są łatwiejsze w użyciu na dużym ekranie telewizora i szybciej pomagają usuwać odciski palców. Zarówno chusteczki nawilżane, jak i ściereczki z mikrofibry są przeznaczone do delikatnych powierzchni i elektroniki, po wyczyszczeniu ekranu możesz ich używać do czyszczenia laptopa i tabletu.

Oto najlepszy sposób na wyczyszczenie telewizora z płaskim ekranem bez niszczenia go lub wywołania powstawania nieznośnych małych smug, wraz z kilkoma przydatnymi wskazówkami, jak czyścić inne elektroniczne akcesoria, które go otaczają:

Czyszczenie ekranu telewizora plazmowego, LED, LCD i OLED z płaskim ekranem

Delikatniejsze ekrany LCD, plazmowe lub do tylnej projekcji nie radzą sobie z tradycyjnym czyszczeniem na mokro. Niezależnie od marki posiadanego przez Ciebie sprzętu, istnieje kilka produktów gospodarstwa domowego, które ułatwią czyszczenie ekranu telewizora.

  • Potrzebujesz: ściereczka z mikrofibry lub ścierka do kurzu elektrostatycznego, nawilżona chusteczka
  • Jak czyścić: Odkurz telewizor miękką, suchą ściereczką z mikrofibry lub nawilżoną chusteczką elektrostatyczną. Trudno usuwalne, uporczywe smugi najlepiej czyścić za pomocą nawilżonej chusteczki przeznaczonej do elektroniki. Za pomocą ściereczki z mikrofibry lub ściereczki do kurzu przetrzyj przyciski i tylną część telewizora, aby zebrać kurz z otworów wentylacyjnych.

Wskazówka Ekrany plazmowe, chociaż są wykonane ze szkła, mają powłoki przeciwodblaskowe, które mogą zostać uszkodzone przez tradycyjne środki czyszczące. Najlepiej stosować te same suche metody, których używasz do czyszczenia telewizorów LED, LCD i OLED.

Aby telewizor był wolny od smug, unikaj używania wstępnie przygotowanych ściereczek do kurzu. Mają oleiste wykończenia, które doskonale nadają się do zbierania kurzu z drewnianych mebli, ale mogą pozostawiać osady na ekranie telewizora.

  • Potrzebujesz: nawilżonej chusteczki, czystej ściereczki lub ściereczki z mikrofibry
  • Jak czyścić: Najpierw przetrzyj ekran w jednym kierunku (poziomo lub pionowo), a następnie przetrzyj go drugi raz w przeciwnym kierunku, aby dokładnie pokryć cały ekran i wyłapać widoczne smugi. Często obracaj szmatkę, ponieważ zbiera kurz.

Wskazówka: czyść ekran przy wyłączonym telewizorze. Łatwiej jest zobaczyć i usunąć smugi, gdy ekran jest czarny.

Czyszczenie ekranów telewizyjnych tradycyjnych, szklanych kineskopów jest tak proste, jak czyszczenie luster w domu. Przeczytaj poniżej nasze porady, jak czyścić telewizor z lampą bez niszczenia go.

  • Potrzebujesz: ściereczki z mikrofibry, spray do mycia okien
  • Jak czyścić: Przetrzyj ściereczką z mikrofibry zwilżoną niewielką ilością wody lub ulubionym sprayem do mycia okien.