Rekuperator ścienny to urządzenie, które znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i lokalach mieszkalnych czy biurowych. Jest łatwe w montażu, zajmuje niewiele miejsca, a przy tym jest wyjątkowo efektywne, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. W tym artykule przyjrzysz się bliżej, jak działa rekuperator ścienny i dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na jego instalację w Twoim domu.
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest rekuperator ścienny i jak działa,
- jaki rekuperator ścienny wybrać.
Jak działa rekuperator ścienny?
Jeśli chcesz zapewnić efektywną wentylację, możesz zdecydować się na jednostkę centralną z odzyskiem ciepła, czyli system rekuperacji. Jednak w przypadku większości budynków instalacja ta będzie trudna do wykonania, ponieważ wiąże się z koniecznością przeprowadzania dużego remontu. W takim przypadku pomocny okaże się układ decentralny – punktowy. Rekuperator ścienny działa podobnie, ale różni się sposobem instalacji.
Zasada działania polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego i przekazywaniu go do powietrza nawiewanego. Umożliwia to zminimalizowanie strat ciepła i obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Przepływ powietrza sterowany jest przez wentylator zainstalowany wewnątrz urządzenia. Pobiera on powietrze z pomieszczenia, które następnie kierowane jest do wymiennika ciepła, gdzie odbywa się proces odzyskania ciepła.
W trybie wywiewu strumień usuwanego powietrza oddaje energię cieplną do ceramicznego wymiennika. W trybie nawiewu strumień świeżego powietrza pobiera zgromadzoną energię. Sprawność systemu wynosi aż 90%.
Rekuperator ścienny to idealne rozwiązanie w korzystnej cenie. Zajmuje niewiele miejsca w pojedynczym pomieszczeniu i umożliwia modernizację domów jedno- czy dwurodzinnych. Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych poszukuje tańszych metod wentylacji pojedynczych pomieszczeń podczas renowacji budynków. Jednostki te mogą być również alternatywą w małych domach wielorodzinnych. Taki system łączy prostotę projektowania z niskimi kosztami oraz łatwością montażu i serwisu. Zaletą jest również czyste powietrze pozbawione kurzu, pyłu i alergenów.
Wybierz rekuperator ścienny – opinie o recoVAIR VAR 60 mówią same za siebie
Jeśli poszukujesz niezawodnego rozwiązania, marka Vaillant oferuje system recoVAIR VAR 60. To innowacyjne urządzenie, które pozwala na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do centralnych układów wentylacji ten rekuperator ścienny nie wymaga układania przewodów powietrznych. System jest przeznaczony do wbudowania w ścianę zewnętrzną domu i bezpośredniego podłączenia do instalacji elektrycznej. Dzięki temu idealnie nadaje się on do montażu w już zamieszkanych budynkach.
RecoVAIR VAR 60 jest to rekuperator miejscowy, wyposażony w filtr oraz wymiennik ceramiczny. Po stronie zewnętrznej znajduje się wyrzutnia powietrza, natomiast wewnątrz – wyjątkowo cichy wentylator z wydajnością do 60 m3. Rekuperator ścienny ma wbudowany czujnik wilgotności oraz żaluzje. W momencie, gdy urządzenie nie pracuje, zamykają się one, uniemożliwiając naturalny przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Wbudowany wymiennik ceramiczny gwarantuje, że wilgoć wewnątrz domu jest wymieniana i nie ma problemu ze skraplaniem się pary wodnej. Dwa filtry pozwalają na częściowe oczyszczenie powietrza dostarczonego do pomieszczenia oraz wyrzucanego na zewnątrz.
Rekuperator ścienny możesz instalować jako pojedyncze urządzenie wentylacyjne lub w systemie złożonym z maksymalnie 16 jednostkami. Daje to możliwość wietrzenia wszystkich pomieszczeń w budynku bez potrzeby prowadzenia przewodów powietrznych.
W łazience czy kuchni należy zastosować wentylatory wyciągowe, natomiast we wszystkich pomieszczeniach tego typu rekuperację. Aby zainstalować recoVAIR VAR 60, potrzebny jest przewiert przez ścianę Φ160 oraz doprowadzenie napięcia 230 V. Po wykonaniu tych działań urządzenie jest gotowe do pracy. Możesz stosować je do ścian o grubości do 500 mm. Możliwość pomalowania obudowy zewnętrznej farbą tynkową sprawia, że nie będzie się ona odznaczała na elewacji budynku.
Systemy recoVAIR VAR 60 działają na zasadzie zmiennej wentylacji, co oznacza, że na przemian usuwają zużyte powietrze na zewnątrz lub dostarczają powietrze zewnętrzne do wewnątrz. Kierunek przepływu zmienia się co 70 s. Możesz wygodnie ustawić tryby pracy za pomocą pilota. W trybie sterowania ręcznego wybierz trzy poziomy nawiewu, natomiast w trybie automatycznym wentylacja dostosowuje się do wilgotności powietrza. Do komunikacji między jednostkami służą przewody lub przesył sygnałów częstotliwości radiowej, które upraszczają instalację. Wariant z komunikacją radiową nie wymaga układania żadnych przewodów między urządzeniami: koszty instalacji czy kompleksowej modernizacji są mniejsze o nakłady na tynkowanie i malowanie. Instalacje z centralą recoVAIR VAR 60 możesz wyposażyć w układy sterowania z wbudowanym czujnikiem CO2: kiedy na przykład przyjdą goście i poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu wzrośnie, przepływ powietrza automatycznie się zwiększa. Ponadto recoVAIR VAR 60 ma trzy funkcje alarmowe sygnalizujące duży poziom CO2, zbytnią wilgotność powietrza i konieczność niezwłocznej wymiany filtra.
Rekuperator ścienny to nowoczesne urządzenie, które pozwali Ci na oszczędność energii w budynku oraz poprawę jakości powietrza. Dzięki, jego zastosowaniu możesz zmniejszyć straty ciepła wynikające, chociażby z wietrzenia pomieszczeń a dodatkowo zminimalizować ilość zanieczyszczeń. To stosunkowo łatwe w montażu i użytkowaniu urządzenie, idealne do zastosowania w Twoim domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę Vaillant.