Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli duet idealny

pompa ciepła i fotowoltaika

Na pompę ciepła można otrzymać dofinansowanie, m.in. dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Programy takie jak “Czyste Powietrze”, “Mój Prąd” czy ulga termoizolacyjna to doskonała okazja do tego, by zainstalować to nowoczesne urządzenie w swoim domu!

Rosnące ceny za surowce i coraz bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące emisyjności budynków to nie lada wyzwanie dla właścicieli domów. Jak sobie z tym poradzić i ustrzec się przed wyższymi rachunkami za ogrzewanie? Jest na to sprytny sposób – połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką!

Od 1 kwietnia 2022 roku nastąpi zmiana w sposobie rozliczeń dla prosumentów, a obecny system net-billingu zastąpi system net-meteringu. Net-metering, czyli opomiarowanie netto, dotyczy wytwórcy a zarazem konsumenta energii z mikroinstalacji fotowoltaicznej i polega na odjęciu ilości energii zakupionej z sieci od ilości energii wyprodukowanej we własnej instalacji.

Nic dziwnego, że właściciele domów już teraz szukają dodatkowych możliwości oszczędzania. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie powietrznej pompy ciepła z fotowoltaiką.

Pompa ciepła z fotowoltaiką

Pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym i ekonomicznym rodzajem ogrzewania. Decyduje się na nią coraz więcej inwestorów – zwłaszcza w obliczu rosnących cen energii elektrycznej i paliw grzewczych. Wykorzystuje ona odnawialne źródła energii (zazwyczaj darmowe, ogólnodostępne powietrze – jak w przypadku powietrznej pompy ciepła) i w miejscu instalacji nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Dzięki zamontowanej pompie, nie tylko nie musimy kupować paliwa opałowego jakim jest węgiel czy drewno, ale także nie martwimy się o to, czy budynek spełnia wszelkie normy (określone m.in. w standardzie WT2021).

WT2021 obowiązuje od 2021 roku i dotyczy nowo powstających budynków oraz tych poddawanych modernizacji. Związany jest ściśle z minimalizacją zapotrzebowania energetycznego. Według wytycznych, wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną, czyli EP, nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok. Parametry te pozwala osiągnąć m.in. właściwa termoizolacja budynku, a także wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej.

Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką pozwala także zużyć nadwyżki energii wyprodukowanej przez instalację PV. W obliczu nadchodzących zmian w rozliczeniach daje to dodatkowe korzyści – właściciel paneli fotowoltaicznych nie jest narażony na koszty związane z przesyłem nadwyżek energii do sieci energetycznej.

Czy warto zainstalować pompę ciepła?

Pompa ciepła to nie tylko bezemisyjny, ale także wygodny, bezobsługowy sposób ogrzewania domu. Nie wymaga ona osobnego pomieszczenia w postaci kotłowni ani komina spalinowego czy opału. Jej montaż jest niezwykle prosty. Niezawodne pompy ciepła znajdziesz na www.defro.pl/k,85,pompy-ciepla.html .