Ocieplenie dachu skośnego – co należy wiedzieć?

Prawidłowo wykonany dach budynku powinien chronić go przed czynnikami atmosferycznymi i jednocześnie zapewniać jego odpowiednią izolację termiczną. Jak przeprowadza się ocieplenie dachu skośnego? Jakie materiały można do niego wykorzystać?

Jaką konstrukcję mają dachy skośne?

Dachy skośne, głównie dwuspadowe i czterospadowe, są najpopularniejszymi rodzajami dachów domów jednorodzinnych. 

Tego typu dach jest konstrukcją warstwową, która składa się z poniższych elementów:

  • Konstrukcja nośna, głównie wykonana z drewna, czyli tak zwana więźba dachowa,
  • Warstwa izolacyjna, która ma na celu poprawę parametrów hydroizolacyjnych oraz termoizolacyjnych dachu,
  • Pokrycie dachowe, które zabezpiecza dach z zewnątrz, na przykład może być wykonane z dachówek ceramicznych, betonowych, gontów dachowych, blachodachówki.

Gdy wykonuje się docieplanie budynków, duże znaczenie ma docieplenie dachu. Prawidłowa termoizolacja dachu wpływa na parametry termoizolacyjne całego domu. Wykonana poprawnie jest w stanie znacznie zredukować straty ciepła budynku, co z kolei przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania.

Jak wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Ocieplenie dachu skośnego może być wykonane na kilka sposobów – od wewnątrz i na zewnątrz konstrukcji dachowej. Najczęściej stosowane jest docieplanie budynków z dachami skośnymi od strony poddasza, czyli od wewnątrz. Prace termoizolacyjne prowadzone są wtedy głównie poprzez układanie materiału dociepleniowego pomiędzy krokwiami. Materiał ten osłania wtedy krokwie. Również istnieje możliwość układania ocieplenia pod krokwiami albo na krokwiach.

Inną metodą docieplania dachów skośnych jest ułożenie materiałów termoizolacyjnych na zewnątrz dachu. W tym celu wykorzystuje się sztywne płyty termoizolacyjne. W ten sposób nie dochodzi do pomniejszenia kubatury wnętrz na poddaszu. Jeżeli natomiast poddasze domu z dachem skośnym będzie nieużytkowe, można przeprowadzić wtedy tylko ocieplenie jego stropu.

Czym ocieplić dach skośny?

Do docieplenia dachu skośnego wykorzystuje się kilka rodzajów materiałów termoizolacyjnych, do których zaliczane są poniższe.

Wełna mineralna

Jest to rodzaj materiału powstającego ze skały lub szkła. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi – jej współczynnik przenikania ciepła wynosi średnio 0,030-0,045 W/(mK). Wełna mineralna jest również paroprzepuszczalna, wytrzymała, sprężysta, ognioodporna i niepalna, dlatego bardzo dobrze nadaje się ona do docieplania poddaszy.

Styropian

Stosuje się najczęściej płyty wykonane ze styropianu grafitowego, który określany jest jako styropian szary, EPS albo neopor. Płyty są docinane tak, aby pasowały do konstrukcji poddasza. Współczynnik przenikania ciepła dla styropianu tego typu jest podobny do wełny mineralnej.

Polistyren ekstrudowany XPS

Ten rodzaj materiału wykorzystywany jest głównie do prowadzenia docieplenia z zewnątrz dachu. Układany jest on na poszyciu dachowym i mocowany jest mechanicznie. Jego współczynnik przenikania ciepła wynosi około 0,031-0,038 W/(mK), dlatego również dobrze izoluje dachy skośne.

Poliuretanowe płyty PIR

To również bardzo popularny materiał używany do docieplania dachów skośnych z zewnątrz, który powstaje z tworzywa sztucznego – poliuretanu. Płyty tego typu są lekkie, ale twarde i sztywne, a także charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, który wynosi około 0,022 W/(mK). Krawędzie płyt PIR mogą być wyposażone w pióro i wpust, co ułatwia ich układanie i zmniejsza ryzyko tworzenia się mostków termicznych.

Ocieplanie budynków z dachem skośnym – o czym trzeba pamiętać?

Właściwe wykonanie docieplenia dachu skośnego jest bardzo ważne, aby było ono trwałe, odporne i dobrze spełniało swoją funkcję przez długi czas.

Dach skośny, który ma być docieplony, musi być odpowiednio izolowany przed wilgocią. W tym celu przeprowadza się hydroizolację dachu. Obecnie najczęściej stosowane materiały do hydroizolacji skośnych dachów to membrany, czyli rodzaj folii z tworzywa sztucznego o właściwościach hydroizolacyjnych. Folie te mogą także charakteryzować się zróżnicowaną paroprzepuszczalnością, czyli mogą mieć właściwości oddychające. Rodzaj folii do hydroizolacji dobiera się zależnie od materiału dekarskiego i dociepleniowego. 

Planując docieplanie budynków z dachem skośnym, warto również pamiętać o tym, że duże znaczenie ma odpowiednia wentylacja poddasza i dachu. Brak wentylacji może prowadzić do pojawienia się nadmiernej wilgoci, co z kolei może prowadzić do tworzenia się pleśni i zniszczenia materiałów.

Więcej informacji na temat ocieplania domów można znaleźć na stronie http://elewacje.krakow.pl/