Kompresor śrubowy – co musisz wiedzieć?

Kompresor śrubowy

Wiele branż produkcyjnych coraz częściej sięga po systemy sprężania powietrza. Zaawansowany sprzęt kompresujący znajduje swoje zastosowanie zarówno w zakładach przemysłowych, dużych fabrykach, jak i niewielkich zakładach przetwórczych. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa do użytku mogą zostać przeznaczone różnorodne rodzaje sprężarek. Jednym z nich są sprężarki śrubowe, które posiadają specyficzną charakterystykę oraz budowę. Co musisz o nich wiedzieć?

Kompresor śrubowy – co to?

Sprężarka śrubowa znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w instalacjach przemysłowych, warsztatach wielostanowiskowych oraz kolejnictwie. W ostatniej branży znajdziemy je stosunkowo od niedawna – wyparły one bowiem hałaśliwe sprężarki tłoczone oraz zapewniły odpowiednie ciśnienie w przewodach hamulcowych. Zasilane są one głównie silnikiem wysokoprężnym, benzynowym lub elektrycznym. Swoje zastosowanie znajdują najczęściej na placach budowy, gdzie stanowią zasilanie do maszyn budowlanych.

Sprężarka śrubowa – zastosowanie

Kompresor śrubowy ma zastosowanie:

  • Wszędzie, gdzie występuje nieustanne zapotrzebowanie na sprężone powietrze, np. lakiernie, zakłady produkcyjne, wulkanizacja.
  • W przypadku zapotrzebowania na zasilanie maszyn budowlanych o dużej konsumpcji powietrza np. młotów pneumatycznych, wyburzeniowych. 
  • Wszędzie, gdzie występuje zapotrzebowanie na sprężone powietrze przez dłuższy okres w ciągu dnia, np. 8,16 lub 24 godziny.
  • W przypadku zapotrzebowania na sprężone powietrze o bardzo dobrej jakości. Powietrze z kompresora śrubowego jest bowiem znacznie łatwiej doprowadzić do I klasy czystości niż np. w przypadku kompresora tłokowego. Stanowi on zatem doskonałe rozwiązanie dla branży spożywczej, lakierni, a także branży farmaceutycznej.

Jak działa?

Zanim wybierzemy odpowiednią sprężarkę przeznaczoną do naszego przedsiębiorstwa, należy zapoznać się z zasadą jej działania. Opiera się ona przede wszystkim na drodze powietrznej przebiegającej w następujący sposób:

  • wtłaczanie powietrza do urządzenia,
  • oczyszczanie powietrza przez filtr,
  • tłoczenie powietrza – ograniczanie przestrzeni pomiędzy jego cząsteczkami,
  • uwalnianie powietrza na zewnątrz pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Sprężarka olejowa czy bezolejowa – która będzie lepsza dla Twojego przedsiębiorstwa?

Kompresor śrubowy bezolejowy charakteryzuje się tym, że może działać nieustannie przed całą dobę. Wszystko dzięki wykorzystaniu oleju do schładzania, oczyszczania, ochrony oraz zabezpieczenia maszyny. Co więcej, tego typu maszyny uznawane są za najmniej awaryjne, dlatego przynoszą maksymalną skuteczność oraz zapewniają wygodną pracę całego przedsiębiorstwa.

Kompresor śrubowy bezolejowy charakteryzuje się z kolei tym, że wydziela sprężone oraz czyste powietrze dzięki wtłaczaniu wody. Efektem takiej zasady działania jest całkowite wyeliminowanie zabrudzeń, które wynikają z użycia oleistych substancji doceniane przez niektóre gałęzie przemysłu. Model ten, w przeciwieństwie do poprzedniego, charakteryzuje się brakiem możliwości pracy ciągłej.